Fikcja staje się rzeczywistością

Opublikowano: 27.03.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 551

W 1960 roku, amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza wykorzystała do swoich działań niezwykły środek: kota. Weterynarz “przekształcił” wtedy zwierzę w elitarnego szpiega poprzez podskórne wszczepienie mikrofonów w ucho, zamieszczenie małego nadajnika radiowego u podstawy czaszki oraz cienkiej anteny pod futrem. Operację nazwano “Acoustic Kitty” i był to sekretny plan, który pozwolił zamienić kota w chodzące urządzenie wywiadowcze. Jak daleko poszła dziś genetyka i technika względem wykorzystywania zwierząt przez służby wywiadowcze i wojsko?

Dziś, po wielu latach, rząd USA zamierza znów (i to na jeszcze większą skalę) wykorzystywać zwierzęta-maszyny, aby chronić swój kraj i jego obywateli. Już w 2006 roku, amerykańska agencja DARPA koncentrowała się na owadach celem stworzenia “innowacyjnych i technologicznie zaawansowanych owadów-cyborgów”.

Agencja DARPA zaprosiła naukowców do składania propozycji pozwalających stworzyć zdalnie sterowane owady-cyborgi, tym samym obiecując sfinansowanie najlepiej rokujących projektów. Agencja chce pozyskać owady, które mogą być sterowane na odległość minimum pięciu metrów od celu. Co więcej, owady muszą być również wyposażone w urządzenia wywiadowcze takie jak mikrofony, kamery lub czujniki gazu.

Jedna z już przedstawionych propozycji zakłada stworzenie cyber-robaka wyposażonego w czujniki chemiczne, które mogą być wykorzystywane do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych w odległych budynkach lub jaskiniach – łatwo wyobrazić sobie i inne możliwe zastosowania takich cyborgów. Insekt wyposażony w kamerę może z łatwością ujawnić, czy budynek jest zajęty i czy wewnątrz są cywile lub żołnierze wroga. Dodatkowo zainstalowane mikrofony pozwolą rejestrować poufne rozmowy.

Plany nie odnoszą się jedynie do owadów, ale i do większych gryzoni. Dla przykładu, w mózgach szczurów, amerykańscy neurolodzy instalując odpowiednie urządzenie, są w stanie poprzez wysyłanie odpowiednich sygnałów elektrycznych wywoływać określone reakcje i zachowania. Zazwyczaj jednak zabieg ten wymaga “przymocowania” do gryzonia systemu kabli, znacznie ograniczając jego ruch. Obecnie trwają prace, które mają zapewnić umieszczenie całej elektroniki wewnątrz organizmu.

Czy zwierzęta-cyborgi mają szanse znaleźć szersze zastosowanie w wojsku i służbach wywiadowczych?

Autor: Victor Orwellsky
Źródło: Kod Władzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
CorvusCorax88
Użytkownik
CorvusCorax88

Zacznie się od zwierząt a później będą robić z ludzi cyborgi. Będzie to zorganizowane w taki sposób, że ludzie sami będą sobie chcieli wszczepić elektronikę bo “taka moda”. Widać świat przedstawiony np. w grze “Deus Ex” nie jest aż taką fantazją jak by się mogło wydawać. :)

Zuzanna
Użytkownik
Zuzanna

Biedne zwierzęta :(