Fiasko wypuszczenia komarów GMO do środowiska

Opublikowano: 18.09.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 627

Eksperymentalna próba ograniczenia populacji komarów w Brazylii poprzez celowe uwolnienie 450 000 genetycznie zmodyfikowanych komarów zakończyła się niepowodzeniem, a nawet doprowadziła do powstania hybrydowego supergatunku komarów.

W 2013 r. brytyjska firma biotechnologiczna Oxitec przeprowadziła 27-miesięczny eksperyment w Jacobina w Brazylii, mający na celu zmniejszenie lokalnej populacji komarów o 90 procent, przy jednoczesnym zachowaniu integralności genetycznej miejscowej populacji owadów.

Ogólnym celem było ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych przez komary, takich jak żółta gorączka, denga, chikungunya i zika, poprzez uwolnienie pół miliona komarów OX513A. Owady te to zmodyfikowana genetycznie wersja komara Aedes aegypti, który łączy odmianę z Meksyku z odmianą z Kuby.

Komary miały zawierać dominujący zabójczy gen, który sprawiłby, że pierwsze pokolenie przyszłego potomstwa stałoby się bezpłodne (jednocześnie oznaczając je genem fluorescencyjnej zieleni). Cóż, jak to często bywa, życie znalazło sposób.

„Twierdzono, że geny z uwolnionego do środowiska szczepu nie przedostaną się do ogólnej populacji, ponieważ ich potomstwo wymrze” – powiedział ekolog i ewolucyjny biolog Jeffrey Powell, który przeprowadził ostatnie badania nad skutecznością próby z komarami GMO. „To oczywiście się nie wydarzyło”.

Oryginalne badanie Oxitec sugerowało, że zaledwie trzy do czterech procent „bezpłodnego” potomstwa przetrwałoby do dorosłego wieku jednak byłoby zbyt słabe, aby się rozmnażać. Te prognozy były błędne. Bardzo błędne.

Od 10 do 60 procent komarów przeanalizowanych przez Powella i jego zespół zawierało genomy skażone przez OX513A. Choć program początkowo zadziałał prowadząc do radykalnego zmniejszenia populacji komarów, to po 18 miesiącach liczba komarów na tym obszarze wróciła do poziomów sprzed uwolnienia.

Okazuje się, że populacja żeńska zrezygnowała z rozmnażania się ze słabszymi, genetycznie zmodyfikowanymi komarami, co według Powella i jego zespołu jest znane jako „dyskryminacja godowa”.

Niektóre genetycznie zmodyfikowane komary wykazywały nawet oznaki „hybrydowego wigoru”, w którym sztucznie wprowadzona różnorodność genetyczna sprawiła, że ​​komary były silniejsze i bardziej odporne, z możliwością zwiększenia odporności na środki owadobójcze, ostrzegał Powell i współautorzy badania.

Źródło oryginalne: RT.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 18.09.2019 20:37

    Chyba wszyscy oprócz naukowców tego się właśnie spodziewali.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.