Evo Morales wzywa do ukarania winnych zbrodni reżimu

Opublikowano: 23.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1488

Evo Morales pojawił się na uroczystości upamiętniającej brutalnie zamordowanych przez wojsko rok temu rdzennych mieszkańców. Przemawiając podkreślił konieczność zachowania pamięci o nich i rozliczenia zbrodni prawicowego reżimu.

Były prezydent Boliwii stanowczo zadeklarował, że koniecznym jest, aby osoby odpowiedzialne za zabójstwo dziesięciu rdzennych Boliwijczyków w mieście El Alto i w wielu innych miejscach zostały postawione przed sądem. Powiedział, że dla zbrodniarzy nie może być bezkarności. Morales zwrócił uwagę, że nie można w tym przypadku mówić o nadużyciach czy samowoli zwykłych żołnierzy (jak często przedstawia te zbrodnie prawica), bowiem sam Kongres zdążył już potwierdzić informację, że rozkazy przeprowadzenia operacji wojskowej przeciwko demonstrantom wydała sama samozwańcza prezydent tymczasowa Jeanine Anez. „Boliwijski wymiar sprawiedliwości – z własnej inicjatywy, ze względu na swoją odpowiedzialność przed obywatelami – musi kontynuować śledztwo i znaleźć winnych” – powiedział.

Prezydent Luis Arce zarządził już rozpoczęcie śledztwa w sprawie tych masakr, jakie miały miejsce w następstwie (wspieranego przez Waszyngton) prawicowego zamachu stanu w El Alto, w dystrykcie Senkata. Podobnych zbrodni wojsko i prawicowe bojówki dokonały także m. in.: w stolicy La Paz i rodzinnym mieście Moralesa Cochabamba. Było to po tym, jak Morales został zmuszony ustąpienia z urzędu, kiedy puczyści rozpoczęli brutalną pacyfikację masowych demonstracji, wyrażających solidarność z bezprawnie obalonym prezydentem i protestujących przeciw zamachowi stanu.

Po roku uzurpatorskich rządów prawicy w zeszłym miesiącu wybory prezydenckie wygrał Luis Arce z partii MAS (Ruch na rzecz Socjalizmu), wieloletni współpracownik Evo Moralesa. Daje to szansę na powrót do prospołecznej polityki i rozliczenia winnych zbrodni reżimu. Ci zdają sobie z tego sprawę – media donoszą, że były minister w gabinecie puczystów Arturo Murillo zdążył już uciec z kraju w celu uniknięcia odpowiedzialności.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.