Europarlament przegłosował zakaz sprzedaży aut spalinowych

Opublikowano: 09.06.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1292

Od 2035 roku na terenie Unii Europejskiej zakazana będzie sprzedaż samochodów z napędem spalinowym. Parlament Europejski przegłosował takie rozwiązanie w związku z realizacją polityki klimatycznej w ramach „Europejskiego Zielonego Ładu”. Część ekspertów nurtuje jednak pytanie, czy Europejczycy będą mieli wówczas w ogóle czym jeździć.

Za trzynaście lat w państwach należących do UE będą mogły być sprzedawane tylko zeroemisyjne pojazdy. Tym samym skończy się dostępność samochodów wyposażonych przede wszystkim w silniki Diesla, benzynowe i napędy hybrydowe. Pełna implementacja tego planu będzie teraz zależeć od negocjacji Komisji Europejskiej z państwami członkowskimi.

Rozwiązanie przyjęte przez większość posłów do Parlamentu Europejskiego nie oznacza jednak całkowitego końca aut spalinowych. Wspaniałomyślnie nie zakazano bowiem funkcjonowania stacji benzynowych, dlatego pojazdy będą używane aż do wyczerpania swoich technicznych możliwości.

Poza tym Europarlament nie zakazał sprzedaży na terenie UE ciężarówek wyposażonych w napęd spalinowy. Z drugiej strony nie przyjęto jednak innej propozycji, zakładającej ograniczenie emisji dwutlenku węgla przez nowe samochody do 90 proc.

Wprowadzone przepisy uzasadniane są koniecznością realizacji unijnej polityki klimatycznej. UE w ramach programu „Fit for 55” chce do 2030 r. obniżyć emisję CO2 o 55 proc., natomiast w 2050 r. cała wspólnota ma dojść do całkowitej neutralności klimatycznej.

Magazyn „Auto Świat” zwraca z kolei uwagę na dotychczasową politykę UE. Polegała ona na ograniczeniu emisyjności samochodów za wszelką cenę. Tymczasem teraz pojawia się pytanie, czy Europejczycy będą mieli w ogóle czym jeździć. Zainteresowanie samochodami zeroemisyjnymi jest bowiem większe niż możliwości produkcyjne oferujących je koncernów.

Na podstawie: Auto-Swiat.pl, BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl

17

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. sga 09.06.2022 22:07

  a niech sobie slugusy uchwalaja
  poki jeszcze moga

 2. dagome12345 10.06.2022 14:14

  Tu nie chodzi o klimat tylko o zmianę posiadania środków transportu. W tej chwili to zwykły człowiek jest w posiadaniu pojazdu. Zmiany mają doprowadzić do takiej zmiany , po której to wielkie korporacje zostaną praktycznie jedynymi posiadającymi środki transportu. W tej chwili już posiadają samoloty oraz statki , pozostało im tylko zagarnąć rynek pojazdów w zasięgu zwykłych zjadaczy chleba. Samochody osobowe zagarna dzięki elektrykom , a ciężarówki dzięki jeszcze większym obciążeniom na emisję Co2, których nie będą w stanie opłacać mali i średni przedsiębiorcy .

 3. Quasar 12.06.2022 01:10

  Do 2035 roku nie będzie Unii Europejskiej, i to na pewno

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.