Kanadyjska prowincja zakazuje aut z autopilotem poziomu 3

Opublikowano: 16.04.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 966

Ponieważ producenci samochodów dążą do wprowadzenia coraz to bardziej zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę, jedna z prowincji Kanady postanowiła powstrzymać tę technologię.

Kolumbia Brytyjska zaktualizowała niedawno swoją ustawę o pojazdach silnikowych, zakazując używania pojazdów wyposażonych w systemy autopilota poziomu 3. Nie chodzi tu tylko o ograniczenie korzystania z takich systemów. Prawo zabrania samego prowadzenia samochodu wyposażonego w poziom 3, niezależnie od tego, czy z niego korzystasz, czy nie.

Zaktualizowane przepisy zostały podpisane 18 marca i weszły w życie 5 kwietnia. Zabraniają one pojazdów wyposażonych w systemy zautomatyzowane poziomu 3, 4 lub 5. Jednak na tym etapie nic poza poziomem 3 nie jest dostępne do użytku publicznego. Można kupić tylko dwa pojazdy z funkcjami poziomu 3. System ten jest dostępny w Mercedesach-Benz Klasy S i EQS 2024, który jest obecnie dopuszczony do ograniczonego użytku w Kalifornii i Nevadzie. Przy prędkościach poniżej 40 mil na godzinę na niektórych drogach pozwala kierowcom oderwać wzrok i ręce, choć muszą być gotowi do przejęcia kontroli.

Zasadniczo, jeśli masz mercedesa Klasy S lub EQS 2024 z opcjonalnym systemem Drive Pilot, powinieneś pomyśleć dwa razy przed wyjazdem do Vancouver. Jeśli zostaniesz złapany, grozi Ci grzywna w wysokości od 368 do 2000 dolarów lub nawet sześć miesięcy więzienia. Tak.

Nie wyklucza się przyszłego wykorzystania technologii poziomu 3 w Kolumbii Brytyjskiej. W oświadczeniu dotyczącym zmian przepisów urzędnicy nazywają ją „nową i powstającą technologią transportową”, która wymaga dalszych testów i dostosowań przepisów przed powszechnym zastosowaniem.

Przypomnijmy, że poziom 2 to częściowa automatyzacja jazdy. Oznacza to zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, czyli ADAS . Pojazd może sterować zarówno kierowaniem, jak i przyspieszaniem/zwalnianiem. Tutaj automatyka nie dorównuje autonomicznej jeździe, bo za kierownicą siedzi człowiek i w każdej chwili może przejąć kontrolę nad samochodem. Oba systemy Tesla Autopilot i Cadillac (General Motors) Super Cruise kwalifikują się do poziomu 2.

Poziom 3 to warunkowa automatyzacja jazdy. Przeskok z poziomu 2 na poziom 3 jest znaczący z technologicznego punktu widzenia, ale subtelny, jeśli nie nieistotny z ludzkiego punktu widzenia. Pojazdy poziomu 3 mają możliwości „wykrywania środowiska” i mogą samodzielnie podejmować decyzje, takie jak przyspieszanie obok wolno poruszającego się pojazdu. Ale nadal wymagają nadzoru człowieka. Kierowca musi pozostać czujny i gotowy do przejęcia kontroli, jeśli system nie będzie w stanie wykonać zadania.

Prawie dwa lata temu Audi (Volkswagen) ogłosiło, że następna generacja A8 – ich flagowego sedana – będzie pierwszym na świecie pojazdem produkcyjnym poziomu 3. Audi A8L 2019 posiada funkcję Traffic Jam Pilot, która łączy skaner lidarowy z zaawansowaną fuzją czujników i mocą przetwarzania (oraz wbudowanymi redundancjami w przypadku awarii komponentu).

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stary Kulas 16.04.2024 14:23

    Kanada to chory kraj. W Chinach autonomiczne pojazdy (bez kierowcy!) poruszają się po określonych drogach już co najmniej od roku. Na razie nie odnotowano zwiększonej liczby kolizji.

  2. niusy 16.04.2024 23:25

    @Kulas, a Polska to jaki kraj?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.