Ekwadorski sąd pozbawił Juliana Assange’a obywatelstwa

Opublikowano: 27.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1359

Ekwadorski wymiar sprawiedliwości unieważnił w zeszłym tygodniu obywatelstwo tego kraju przyznane założycielowi strony internetowej „WikiLeaks” Julianowi Assange’owi i w poniedziałek oficjalnie poinformował o tym obronę aktywisty, powiedział „Sputnikowi” jego prawnik Carlos Poveda.

„Sędziowie Sądu Administracyjnego zgodzili się z argumentami MSZ i unieważnili pismo naturalizacyjne wystosowane do Juliana Assange’a. Zawiadomienie dotarło do nas dzisiaj (w poniedziałek – red.)” – powiedział Poveda.

Od orzeczenia sądu przysługuje apelacja w ramach tzw. odwołań horyzontalnych o rozszerzenie i wyjaśnienie, a także apelacja do instancji kasacyjnej, w rozprawach musi brać udział adwokat Assange’a.

Assange otrzymał list naturalizacyjny od rządu Ekwadoru w grudniu 2017 roku, ukrywając się w ambasadzie tego kraju w Londynie. 10 kwietnia 2019 roku, w przededniu jego ekstradycji brytyjskiej policji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało dokument uznający list naturalizacyjny Assange’a za „szkodliwy akt administracyjny”.

Rozstrzygnięcie Sądu Administracyjnego w sporze o odebranie Assange’owi obywatelstwa zostało oparte na raporcie Biura Kontroli Krajowej, który dotyczył uchybień proceduralnych i nieprzestrzegania kryteriów nadania obywatelstwa.

Według prawnika są to tylko przypuszczenia, a Biuro Kontroli Krajowej działało z wyraźnymi interesami politycznymi – prokuratura nie potwierdziła żadnego z zarzucanych naruszeń i nie przedstawiła dowodów. Poveda zauważył również naruszenia w trakcie procesu, które utrudniały działania obrony.

„Od pierwszej rozprawy mówiliśmy, że Julian został postawiony przed sądem niezgodnie z prawem, dokumenty muszą zostać przetłumaczone, ponieważ mówi po angielsku… Sam dowiedziałem się o procesie, kiedy wszedłem na stronę internetową sądu” – powiedział Poveda.

Assange, oskarżony o molestowanie seksualne i gwałt w Szwecji w 2010 roku, od czerwca 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, obawiając się ekstradycji. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu Assange jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Belmarsh. Przesłuchania w sprawie ekstradycji rozpoczęły się 2 maja 2019 roku. Wkrótce potem władze USA ogłosiły, że przedstawiły Assange’owi nowe zarzuty dotyczące 17 naruszeń prawa o szpiegostwie i ujawniania tajnych informacji. W przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Assange’owi grozi do 175 lat więzienia.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.