Dziura ozonowa nad Arktyką sama się zamknęła

Opublikowano: 03.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 688

Ogromna dziura ozonowa, którą zauważono nad Arktyką w marcu, samodzielnie się zamknęła – przekazała przedstawicielka Światowej Organizacji Meteorologicznej Claire Nullis.

Jak podkreślono, zamknięcie się dziury nie ma związku z pandemią koronawirusa. Według Nullis w marcu 2020 roku zniszczenie warstwy ozonowej w Arktyce osiągnęło rekordowy poziom, ostatnio takie coś miało miejsce w 2011 roku. Przyczyną zjawiska były warunki meteorologiczne, m.in. bardzo surowa zima, a także obecność w atmosferze substancji wyniszczających powłokę ozonową.

„Teraz sytuacja normalizowała się i dziura się zamknęła” – przekazała Nullis.

Jak twierdzi ekspertka, dziura ozonowa nad Arktyką pojawiła się także przez silne wiatry, które utrudniały przypływ bogatego w ozon powietrza. Niskie temperatury przyczyniły się do tworzenia się chloru, który niszczy powłokę ozonową.

Dla porównania, poziom ozonu na Antarktydzie wiosną zwykle spada do około 120 jednostek Dobsona. W Arktyce wartości marcowe czasami spadają do 240 jednostek. Podobne niskie poziomy ozonu występowały w górnej atmosferze – w stratosferze – w 1997 i 2011 roku. Ale w tym roku rekord został pobity.

Europejska Agencja Kosmiczna przewidywała, że dziura nad Arktyką zamknie się w połowie kwietnia.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.