Niezwykła dziura ozonowa nad Antarktydą szokuje naukowców

Opublikowano: 05.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2201

Rok 2023 przyniósł zaskakujące odkrycia w dziedzinie badań nad warstwą ozonową, szczególnie nad Antarktydą. Zazwyczaj, dziura ozonowa na półkuli południowej kurczy się aż do całkowitego zamknięcia w grudniu. Jednak w tym sezonie naukowcy z Copernicus Atmospheric Monitoring Service (CAMS) zaobserwowali coś nieoczekiwanego.

Zamiast zanikać, dziura ozonowa wykazała szereg powtarzających się wzrostów. Na koniec listopada jej powierzchnia pozostała praktycznie niezmieniona, osiągając około 15 milionów kilometrów kwadratowych, co plasuje ją na trzecim miejscu pod względem wielkości w historii o tej porze roku. Eksperci z CAMS przewidują, że w grudniu dziura ozonowa może stać się największa w historii, co stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemów Ziemi.

Początkowo, w tym roku, rozmiar dziury ozonowej znacznie wzrósł, stając się szóstym co do wielkości od 1979 roku. Następnie szybko się zmniejszyła, jednak w różnych momentach pozostawała wydłużona, co wskazuje na jej niezwykłą trwałość i zasięg.

Niezwykła sytuacja związana jest z dynamiką stratosfery i silnym wirem polarnym, a nie typowymi procesami fizycznymi i chemicznymi. Temperatury są zbyt wysokie, by mogły tworzyć się polarne chmury stratosferyczne, które przyczyniają się do chemicznego niszczenia ozonu. Oczekuje się, że dziura ozonowa będzie się utrzymywać, dopóki zakłócenie wiru polarnego nie pozwoli na dotarcie wyższych wartości ozonu do stratosfery nad biegunem południowym.

Dane CAMS wskazują na to, że w ostatnich latach obserwujemy niezwykle trwałe i duże dziury ozonowe. To zjawisko nie tylko stanowi zagrożenie dla życia na Ziemi poprzez zwiększoną ekspozycję na szkodliwe promieniowanie UV, ale także wpływa na globalną cyrkulację atmosferyczną, zwłaszcza na półkuli południowej.

Warstwa ozonowa pełni kluczową rolę w ochronie życia na Ziemi, a jej utrata może prowadzić do wielu negatywnych skutków ekologicznych i zdrowotnych. Obserwacje i badania nad obecną sytuacją są niezbędne, by zrozumieć przyczyny tego zjawiska i znaleźć sposoby na jego ograniczenie. Naukowcy na całym świecie ściśle monitorują rozwój sytuacji, mając nadzieję, że przyszłe sezony przyniosą stabilizację i odbudowę warstwy ozonowej.

Przypomnijmy, że walka z dziurą ozonową była swoistym pilotażem możliwości opodatkowania gazów atmosferycznych. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zapalczywie walczono z freonami, obwiniając ludzkość za powstawanie dziury ozonowej. Kulminacją było Porozumienie Montrealskie, które zobowiązywało poszczególne państwa do walki z freonami. Pilotaż opodatkowania gazu atmosferycznego powiódł się a dziura ozonowa jak była tak i jest, a nawet się powiększyła. Trudno o bardziej spektakularny dowód na fiasko planów wpływania ludzkości na skład atmosfery ziemskiej.

Obecnie podążamy tą samą drogą, ale zamiast freonów zwalczamy dwutlenek węgla, a ostatnio metan i azot. Ratowanie klimatu pieniędzmi z podatków skończy się zapewne tak samo jak walka z dziurą ozonową, czyli spektakularną porażką.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 05.12.2023 14:44

    Dlaczego nikt nie zwalcza ekologicznych szaleńców?
    Dlaczego nikt ich nie opodatkuje albo przenosi na tereny bezludne, żeby nikomu nie szkodzili?
    Dlaczego nie spotyka ich bezgraniczny ostracyzm?
    Najgorszą z nich jest odmiana brukselska:)

  2. Dandi1981 06.12.2023 10:48

    Ekologia gdzie w sciekach w rzece ktora wam razem z opadami z fabryk pozniej cherbatke z tej oczyszczonej wodki robicie.
    Ich ekologia to daniny do chorego systemu gdzie Tony podatkow nie zmieniaja faktu ze mimo dodruku pieniadza , rentownych firm spolek skarbu panstwa zawsze zlodzieje sa na mnus po 5 latach 50% budzetu panstwa , tlumacza to ociembialemu spoleczenstwu a to tylko 80 mld rocznie tylko x 5 lat to juz 200 mld zl a budzet wynosil 400mld.
    W panstwie ktore wyzyskuje na obowiazkowych emeryurach , sluzbie zdrowia , oba dzialy kuleja to samo co z budzetem nie wazne ile tam wlejesz pieniedzy zawsze beda na minus.
    Wiec ustawa ze jezeli budzet jest na minus to dozywocie dla poslow , oraz odzyskanie mozliwej kwoty z ich majatku, zniesinie przymusu emerytalnego i zdrowotnego. Kto chce tkwic w starym systemie nie zostanie a kto chce pensje wieksza bez tych danin i samemu odkladac na emeryture i lekarzy ma do tego prawo.
    Odnosnie prawa jaka jest kara za podloczanie sciekow lub szkodliwych substacji z fabryk do rzeki grzywna? A pozniej miliony osob pija taka wode normy sa podnoszone w gore zeby nadawala sie do picia powino byc dozywocie
    Ps zdjecie tam gdzie ciemna barwa to wlasnie ozon a reszta jasny kolor to jego brak , ale tego nie powiedza bo ludzie beda sie slonca bali.
    Ktos jeszcze badania bez grantow zrobi ze systematycznie ozon jest niszczony tam gdzie wieksze skupisko ludzi , fabryki, samoloty niszcza ozon i bogaci beda koleja jezdzic z plebsem na co sobie nie pozwola.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.