Dziura ozonowa nad Antarktydą osiąga rekordowe rozmiary

Opublikowano: 25.10.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1034

Dziura ozonowa na Antarktydzie osiągnęła aktualnie maksymalny rozmiar. Według nowych pomiarów w 2020 roku dziura jest jedną z największych w ostatnich latach.

Co roku od wiosną na półkuli południowej trwają reakcje chemiczne z udziałem chloru i bromu powodujące szybkie i poważne zubożenie warstwy ozonowej w regionach polarnych. Ten zubożony region jest znany jako dziura ozonowa.

Rozmiar dziury ozonowej stale się zmienia. Od sierpnia do października przyrasta, osiągając maksimum w okresie od połowy września do połowy października. Kiedy wysokie temperatury w stratosferze zaczynają rosnąć, zanikanie ozonu spowalnia, wir polarny słabnie i ostatecznie się rozpada, a poziom ozonu powraca do normy do końca grudnia. Nowe pomiary z satelity Copernicus Sentinel-5P pokazują, że 2 października dziura ozonowa osiągnęła rozmiar około 25 mln km2 w tym roku.

Powyższa animacja przedstawia rozmiar dziury ozonowej od 25 września 2020 do 18 października 2020. Pomiary z satelity Copernicus Sentinel-5P pokazują, że dziura ozonowa nad Antarktydą w tym roku jest jedną z największych w ostatnich latach. Szczegółowa analiza przeprowadzona przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki pokazuje, że otwór osiągnął już maksymalny rozmiar w tym roku.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Ja tam sie nie znam ale ozon to calkowicie zniknal i zostal tylko na biegunach tam gdzie mniej ludzi.