Dwie eksplozje w bazach na terenie Rosji

Opublikowano: 06.12.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1693

W poniedziałek (05.12.2022 r.) agencje informacyjne odnotowały dwie eksplozje na terenie Rosji. Najpierw o wydarzeniu poinformował tabloid „Daily Beast”, potem stacja CNN i „The Guardian”.

Nagranie wideo ukazuje bazę lotniczą w Rosji położoną w rejonie Saratowa. W bazie stacjonują rosyjskie bombowce Tu-25 biorące udział w wojnie na Ukrainie. Początkowo rosyjskie służby przedstawiły niejasne okoliczności zdarzenia jako skutek ataku drona na bazę Engels-2 Diagilewo. Przypuszczenie, że mogły go dokonać siły ukraińskie, wskazywałoby na zaatakowanie najgłębiej położonych obiektów wojskowych na terenie Rosji. Strona ukraińska nie potwierdza swojego sprawstwa.

Emerytowany generał Ben Hodges w wypowiedzi dla CNN przychyla się do politycznej interpretacji stwierdzeniem, że rosyjska agresja uzasadniałaby taką ocenę, choć dziennikarka prowadząca program zauważyła, że Ukraina za normę przyjęła nie przyznawać się do zarzucanych czynów. Generał uznaje zasadność tej podstawy usprawiedliwioną ofiarami wojny prowadzonej przez Rosję. Dalej wyciąga wniosek, że wprawdzie atak po raz pierwszy był tak odległy od teatru wojny (600 – 700 km), to równie zagrożony atakiem może być obszar Krymu. Intencją byłoby uwolnienie Krymu. Generał przypomina, że Ukraina ze swoimi inżynierami i wcześniejszym zapleczem przemysłowym byłaby w stanie zrealizować ten cel.

Na tę argumentację dziennikarka przytoczyła rozmowę z Jewgienijem Prigożinem (dowódcą grupy Wagner). Prigożin zarzuca w niej ukrywanie prawdziwych celów toczącej się wojny, które widoczne są na „Telegramie”. Kanał rozpowszechnia jako normę narzucane ludziom bestialstwo. Dla amerykańskiego generała wypowiedź Prigożina wystarcza do postawienia go przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze jako bezpośrednio odpowiedzialnego za zbrodnie wojenne. Jednocześnie zauważa, że trwające aktualnie walki o Bachmut nie mają związku z całą resztą wydarzeń, co ma dowodzić, że „On nie słucha rozkazów wydawanych przez ministra Szojgu, a prowadzi własne operacje zupełnie nieistotne dla tego rejonu i dla Rosji”. Na zakończenie dodał, że źle byłoby stracić Ukrainę, ale jeszcze gorzej byłoby stracić Rosję.

Generał Hodges nie udzielił odpowiedzi na pytanie, czy Ukrainie udało się wprodukować drony bojowe dalekiego zasięgu.

Tłumaczenie: Jola
Na podstawie: TheGuardian.com, YouTobe.com
Źródło: WolneMedia.net

5

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.