Dość nagonki na związkowców w LOT!

Opublikowano: 12.06.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 466

„Z oburzeniem przyjęliśmy informację o zwolnieniu dyscyplinarnym przewodniczącej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, Moniki Żelazik przez zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT” – czytamy w zapowiedzi protestu, który odbędzie się jutro pod siedzibą przewoźnika.

Demonstracja jest organizowana przez OPZZ Mazowsze. Będzie to pierwszy akt solidarności z działaczką prześladowaną za próbę zorganizowania legalnego strajku i walkę z patologią śmieciowego zatrudnienia. I zapewne nie ostatni, bo sprawa Moniki Żelazik stała się symbolem brutalnej antyzwiązkowej przemocy sprzymierzonych sił spółki skarbu państwa, rządu, prokuratury i sądu. Przypomnijmy, że przywódczyni strajku została zwolniona z LOT 28 maja. O tym, że po 25 latach przestała być stewardessą dowiedziała się drogą telefoniczną tydzień później. Jednocześnie prokuratura bada czy Żelazik prowadziła działalność terrorystyczną i zagrażającą bezpieczeństwu spółki.

Na pikiecie zjawią się zarówno związkowcy z innych zakładów pracy, jak i sami pracownicy LOT, oburzeni na metody, które stosuje kierownictwo spółki. Udział zapowiedzieli również członkowie Partii Razem, która regularnie publikuje obrazki z informacjami o represjach, które dotknęły Monikę Żelazik, a także związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej.

„Uważamy, że zarzuty wobec Żelazik są bezpodstawne i stanowią część nagonki na związki zawodowe, która od wielu tygodni trwa w PLL LOT” – akcentują organizatorzy.

Związkowcy zwracają uwagę, że działania Moniki Żelazik były motywowane nie tylko troską o standardy zatrudnienia w spółce skarbu państwa, ale również niezgodą na niebezpieczeństwo, jakim są dla pasażerów przemęczone załogi, z pilotami włącznie. :Za wskazywanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu firmy, walkę o wyższe standardy bezpieczeństwa i lepsze warunki pracy nie powinno się karać, a raczej nagradzać. Narodowy przewoźnik powinien szczególnie dbać o standardy bezpieczeństwa i jakość pracy pracowników. Ponadto prawo pracy nie przewiduje kar dla pracowników za informowanie opinii publicznej o tym, że są oni niezadowoleni z warunków pracy, zaś groźby i szykany wobec związków zawodowych są sprzeczne z Konstytucją RP i ustawą o związkach zawodowych” – wskazują związkowcy z OPZZ.

Jaka będzie reakcja pozostałych związków? Federacja Związków Zawodowych wciąż nie zajęła stanowiska. Mało prawdopodobne wydaje się, że za zwolnioną związkowczynią wstawii się „Solidarność”. Związek Piotra Dudy ignoruje całą sprawę, a zakładowa „S” współpracuje z zarządem i milcząco akcentuje antypracowniczą politykę. Zwolnienie Żelazik potępił natomiast Wolny Związek Zawodowy Zmiana – Jedność Pracownicza.

Czego domagają się organizatorzy pikiety? Zaprzestania represji wymierzonych w związki zawodowe „których działanie stanowi ważny element demokratycznego państwa prawa”, a także niezwłocznego przywrócenia do pracy bezprawnie zwolnionej pracownicy. „Wspólnie pokażmy, że nie godzimy się na prześladowania związkowców” – apeluje OPZZ Mazowsze.

Protest rozpocznie się 13 czerwca o godz. 16:30 na ul. 17 stycznia 49 (Warszawa-Okęcie, siedziba LOT).

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o