Pracownicy PLL LOT żądają podwyżek o 60%

Opublikowano: 16.02.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1941

Informacja o bajońskich zarobkach prezesa Polskiego Linii Lotniczych LOT oburzyła szeregowych pracowników przewoźnika. Przez lata pensja Rafała Milczarskiego była spowita tajemnicą.

O ujawnienie zarobków Rafała Milczarskiego organizacje związkowe działające w LOT walczyły od roku 2018. Związkowców w tym boju wspierały organizacje zajmujące się prawami obywatelskimi i walczące o jawność w życiu publicznym. Jedna z nich – Sieć Obywatelska Watchdog Polska najpierw zwróciła się do samej spółki o ujawnienie skrzętnie ukrywanej wiedzy. Władze LOT zignorowały jednak pismo.

W atmosferze skandalu sprawa trafiła do sądu. Ostatecznie wszystkie instancje przyznały rację Watchdog Polska, ale LOT wciąż danych nie raczył podać. Stało się to dopiero po kilku sądowych nakazach i grzywnach. „1 wniosek, 3 pytania i… ponad 3 lata, by otrzymać odpowiedź. W tym czasie wymieniliśmy z LOT kilkadziesiąt pism, a sąd wydał 2 postanowienia o ukaraniu spółki grzywnami: 3000 i 1500 zł. Wyrok wykonany dopiero po 2 (!) wezwaniu i wniosku o ukaranie grzywną” – czytamy na profilu organizacji.

W końcu LOT przekazał informacje. Wynika z nich, że Milczarski w 2017 roku zainkasował 2,8 mln zł. 1,8 mln zł stanowiło w tym czasie „wynagrodzenie kontraktowe”, a nieco ponad 1 mln zł – „wynagrodzenie dodatkowe za 2016 r.”. W samym 2016 r. Milczarski miał zarobić 186 tys. zł. W 2018 roku – 800 tysięcy.

W tym samym czasie pracownikom odmawiano prawa do podwyżek pensji, kadrę przenoszono na umowy śmieciowe, a podczas kryzysu – nawet pensje obniżano, a legalny strajk niszczono fake newsami w mediach i groźbami zwolnień.

Teraz związki zawodowe wyraziły swoje oburzenie drastyczną różnicą w podziale wartości w firmie. „Zrzeszony u nas Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego zgłosił spór zbiorowy z pracodawcą. Związkowcy domagają się podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego wszystkim pracownikom personelu pokładowego PLL LOT S.A. o 60%. W przypadku nieuwzględnienia ich żądań zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia akcji strajkowej” – czytamy w oświadczeniu Alternatywy Związkowej. „Jednocześnie jesteśmy zbulwersowani informacjami o poziomie wynagrodzeń zarządu PLL LOT. Okazuje się, że umiar i pokora, o których mówiła już Beata Szydło, dotyczą pracowników narodowego przewoźnika, ale nie obejmują władz spółki” – wskazują związkowcy.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 17.02.2022 08:37

    Wykup Pan cegiełkę na ratowanie LOTu…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.