Destrukcyjna polityka europejskich spółek naftowych

Opublikowano: 22.10.2009 | Kategorie: Gospodarka

Liczba wyświetleń: 700

Największe europejskie spółki naftowe to BP, Shell, Total i ENI. We wszystkich krajach świata produkujących gaz i ropę działa przynajmniej jedna z tych spółek.

W 2006 roku ich wspólne dochody wynosiły 870 miliardów dolarów, a zyski 74 miliardy. Wśród największych pod względem dochodu firm na świecie Shell zajmuje 3 miejsce, BP czwarte, Total dziesiąte a ENI dwudzieste. Główne zadania tych spółek to poszukiwanie podziemnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, wydobywanie ich, dostarczanie za pomocą rurociągów (czy tankowców) do rafinerii, rafinowanie i sprzedaż.

Firmy te posiadają wytyczne, zgodnie z którymi powinny dbać o poszanowanie praw człowieka i ochronę środowiska naturalnego. Każda z firm nagminnie je łamie.

Shell ma na swoim koncie zanieczyszczenia w Nigerii, które powstały w wyniku wydobywania ropy, Total wciąż wspiera militarny reżim w Birmie. Wszystkie cztery spółki przyczyniają się do zmian klimatycznych. Np w 2006 roku ilość gazów cieplarnianych wyemitowanych przez firmę Shell była większa od łącznej emisji Austrii, Portugalii i Węgier.

BP szacuje, że przy utrzymaniu obecnych cen i poziomu konsumpcji znane nam dziś rezerwy ropy starczą na nieco ponad 45 lat. Spółki naftowe poszukują obecnie sposobów pozyskania trudniej dostępnych źródeł ropy na dziewiczych obszarach kosztem środowiska naturalnego.

Projekt wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na wyspie Sachalin położonej na rosyjskim dalekim wschodzie. stanowi niebezpieczeństwo dla niewielkiej (liczącej ok 100 osobników) populacji szarego wieloryba zachodniopacyficznego, jednego z najbardziej zagrożonych gatunków na ziemii. 800 kilometrowy rurociąg Sachalin II będzie przecinał ponad tysiąc rzek zagrażając rybołóstwu śródlądowemu.

Europejskie spółki naftowe działają również w krajach rozwijających się, gdzie prawa pracowniczce i prawa człowieka oraz zabezpieczenia socjalne i przepisy chroniące środowisko nie są tak restrykcyjne. Tamtejsze rafinerie często stosują olej napędowy powodując zanieczyszczenie powietrza i szkodząc tym samym pobliskim społecznościom. Wyciek ropy w Europie przyciąga więcej uwagi niż podobne zdarzenia w krajach rozwijających się. Co więcej nie tylko bieżące działania spółek naftowych w krajach rozwijających się powodują problemy społeczne i ekologiczne. W wielu miejscach zachodnie firmy pozostawiły po sobie spadek w postaci toksycznych odpadów, które wciąż nie zostały oczyszczone.

Wycieki ropy w wyniku działań firmy Shell zanieczyściły bogaty ekosystem Delty Nigru. Szacuje się, źe w ciągu 50 lat do ekosystemu Delty Nigru wyciekło1,5 mln ton ropy. Zanieczyszczeniu uległy zasoby wody pitnej, wyginęła populacja ryb, a rolnicy stracili źródło dochodu z powodu zniszczenia gleby.

Na podstawie: priceofoil.org, oilwatch.org
Źródło: Sprawiedliwy Handel


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. f 24.10.2009 00:02

    Jeśli kogoś interesują takie tematy, to polecam książkę “Czarna lista firm. Intrygi światowych koncernów.” Jak się ją czyta to włosy stają dęba, z przerażenia, zdumienia i wstrętu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.