Demonstracja Kurdów w Warszawie

Opublikowano: 23.07.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 953

„Turcji zależy żeby nas zniszczyć. Nie chcą niepodległego Kurdystanu, nie chcą wolnego Kobane” – mówił jeden z uczestników akcji solidarnościowej z ofiarami zamachu w Suruc.

Krakowskim Przedmieściem przemaszerował ponad stuosobowy tłum. Powiewały charakterystyczne flagi z czerwoną gwiazdą – symbolem kurdyjskich rewolucjonistów, a także płótna z wizerunkiem Abdullaha Öcalana – lidera Partii Pracujących Kurdystanu (PPK), więzionego przez tureckie władze od 1999 roku. Manifestanci nieśli również portrety ofiar zamachu.

Uczestniczący w demonstracji Kurdowie nie mieli wątpliwości kto ponosi odpowiedzialność za masakrę sprzed dwóch dni. – Erdogan i jego służby współpracują z ISIS od dawna. Dlatego pomaga im atakować Kobane ze swojego terytorium. On robi wszystko żebyśmy nie mieli nigdy swojego państwa – mówił Sabil, Kurd mieszkający w Warszawie. – Czy mamy wierzyć w to, że tak potężne państwo jak Turcja nie potrafiło zapobiec temu zamachowi? – pytał. On i jego koledzy podczas przemarszu Krakowskim Przedmieściem najczęściej skandowali „Erdogan terrorysta” oraz „Stop ISIS terrorism”. W marszu wzięli udział również przedstawiciele niektórych lewicowych środowisk z Polski; ich hasłem było: „Kobane, Warszawa – wspólna sprawa”.

Manifestacja zakończyła się na Placu Zamkowym, gdzie pamięć zamordowanych została upamiętniona minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy, z których ułożono napis „Suruc”.

Dwa dni temu w tureckim mieście, położonym zaledwie kilka kilometrów od granicy z Rożawą (syryjski Kurdystan) zginęły 32 osoby. Ofiarami byli uczestnicy konferencji poświęconej odbudowie kurdyjskiego miasta Kobane, niemal doszczętnie zniszczonego w wyniku wielomiesięcznych starć z dżihadystami. Przed konferencją prasową, na której miały zostać ogłoszone ustalenia, nastąpiła eksplozja. Wszystko wskazuje na to, że za atak jest odpowiedzialne Państwo Islamskie. Kamery zarejestrowały młodą kobietę, która prawdopodobnie podłożyła i zdetonowała ładunek. Sprawczyni zdołała zbiec z miejsca zdarzenia.

Wśród Kurdów panuje przekonanie, że atak odbył się za wiedzą MIT – tureckich służb specjalnych. Prezydentowi Tayipowi Erdoganowi zależy na osłabieniu syryjskich Kurdów, którzy odnoszą sukcesy militarne w starciach z dżihadystami na północy Syrii i rozpoczęli budowę zrębów swojego państwa, opartego na zasadach demokracji bezpośredniej i równości społecznej, w kontrolowanych przez siebie kantonach. Ankara obawia się, że może to wpłynąć na rozbudzenie nastrojów separatystycznych wśród tureckich Kurdów. Trzy tygodnie temu kurdyjskie media poinformowały, że sprawcy jednego z zamachów terrorystycznych w Kobane, przedostali się do miasta z terytorium Turcji. Zaraz po poniedziałkowym ataku w Suruc, władze Rożawy poinformowały, że mają dowody na istnienie obozu szkoleniowego Państwa Islamskiego w okolicach tureckiego miasta Urfa. Ankara stanowczo zaprzecza takim pogłoskom. – Rząd nigdy nie tolerował żadnej grupy terrorystycznej – zapewnił premier Ahmet Davutoglu.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. jaro 23.07.2015 17:06

  O Kurde…
  Czarnej flagi z napisami przypominającymi kopulujące dżdżownice nad nimi brakuje…

 2. Prometeusz 23.07.2015 21:47

  Charakterystyczne flagi z czerwona gwiazda… Brakuje charakterystycznych flag ze swastyka i robotnicy wszechkurdystanu beda wszyscy zjednoczeni! 😉

 3. reotak1 27.07.2015 22:45

  co za idiotyczne komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.