Dania pierwszym krajem, w którym zniknie gotówka

Opublikowano: 04.06.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 491

Już wkrótce Dania może stać się pierwszym państwem na świecie, w którym zupełnie przestanie się korzystać z rozliczeń gotówkowych. Władze duńskie pracują obecnie nad tym by korona w dotychczasowej formie stała się niepotrzebna jeszcze w 2016 roku.

Instytucje lobbujące za wprowadzeniem stuprocentowych rozliczeń bezgotówkowych argumentują, że społeczeństwo zmieniło się do tego stopnia, że nie ma już potrzeby trzymać się starych rozwiązań, gotówka nie jest tak bezpieczna a do tego koszty jej magazynowania są znacznie wyższe. Sam bank centralny zachęca Duńczyków by przenosili swoje rozliczenia na aplikacje mobilne, takie choćby jak MobilePay, której już teraz używa blisko 1/3 obywateli. Z tego też zapewne powodu władze nie spodziewają się szczególnie dużej opozycji wobec ich pomysłu by gotówkę wycofać całkowicie.

Jest też druga strona medalu: przeciwnicy elektronicznych transakcji krytykują ten pomysł obalając między innymi argument jakoby pieniądze w wersji elektronicznej były bezpieczniejsze – w samej tylko Szwecji, gdzie jak nigdzie w UE dokonuje się najwięcej transakcji bankowych na osobę, liczba przestępstw związanych z wyłudzeniami podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat.

Nawet jeśli to w Danii powstanie pierwsze bezgotówkowe społeczeństwo, to światowy trend jest jednoznaczny: do 2018 dokonywanych będzie blisko 10 miliardów płatności dokonywanych za pomocą smartfonów, z których co piąty służyć będzie jako cyfrowy portfel. Najwięksi giganci branży elektronicznej już przygotowali na tą ewentualność swoje aplikacje.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: news.com.au
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Maximov 05.06.2015 10:35

  A co się stanie w sytuacji masowej awarii zasilania w skutek ekstremalnych zjawisk atmosferycznych czy zamachów terrorystycznych?
  Ten obłęd, będzie dużo kosztował Duńczyków.

 2. masakalambura 05.06.2015 11:24

  Logiczne myślenie można wyłączyć.
  Postanowili to wprowadzić, i za wszelką cenę wprowadzą.
  Po powszechnym odejściu od gotówni, przeforsowanie szczepień z czipem w wieku niemowlęcym, w szpitalach będzie już tylko prostą i oczywistą konsekwencją.
  Dzieci nikt nie będzie się pytał. Dostaną swoje dowody osobiste z numerem konta od swych kochających rodziców. Postęp.

  Czy was ktoś się pytał, czy chcecie szczypionkę?
  Czy was pytał się ktoś, czy chcecie przyjąć chrzest?

  Postęp.
  Przed nim w pewnym momencie aby skutecznie uciec, trzeba będzie kupić sobie kilka kóz i owiec i udać się daleko w odludnione góry gdzie padają regularne deszcze. Nauczyć się żyć samodzielnie bez systemu i odczekać.
  I całą nadzieję w Bogu pokładać.

 3. Maximov 05.06.2015 11:48

  Albo zostać rebeliantem i ratować innych przed zgubnym systemem np. sabotując elektrownię. 🙁

 4. masakalambura 05.06.2015 13:02

  Zgodnie z apokalipsa nikogo kto znamię przyjmie nie da sie uratować.
  Zatem ostrożnie z tym sa otowaniem abyś na tych co sie skryli nieszczęścia nie sprowadził. Do dyspozycji niszczycieli ziemi bedzie technologia po najbliższym konflikcie światowym. PrzypomnIn sobie różnice technologii miedzy poprzednimi wojnami. Po tej skok bedzie jeszcze mocniejszy.

  Prorocy podpowiadają. Przed tym wrogiem tylko cicha i niespodziewana ucieczka daj szanse ratunku

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.