Czy współzawodnictwo kulturowe Wschodu i Zachodu zagraża społecznej integracji?

Opublikowano: 08.02.2011 | Kategorie: Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 465

Tak sformułowane pytanie tytułowe dotyczy wielokulturowych społeczności krajów z rosnącym odsetkiem imigrantów. Głównie chodzi o kraje Europy Zachodniej gdzie imigranci wywodzą się głównie z obszaru kulturowego islamu.

Niepokoje społeczne nasilające się obecnie w krajach arabskich mają podłoże w pogarszających się stosunkach ekonomiczno-politycznych w tych krajach. Niektóre polityczne ośrodki tam działające łączą ten problem powiązaniem polityczno – gospodarczym z krajami zachodnimi. Środowiska te – głównie ruchy islamistyczne – odświeżają dawne urazy do państw zachodnich, przede wszystkim do tych, które wcześniej były ich kolonizatorami. Przypominają obrazowo rabunkową i dyskryminacyjną politykę kolonizatorów jako praprzyczynę obecnych niepowodzeń gospodarczo-społecznych.

Dla tak uwrażliwionej ludności muzułmańskiej są to argumenty przekonujące, bo sprytnie powiązane emocjonalnie z islamską religijnością. Z tego powodu poglądy te uzyskują także uznanie w krajach Europy – dawnych kolonizatorów – o dużym odsetku imigrantów muzułmańskich.

To jest – między innymi – przyczyną niepowodzeń integracji imigrantów z ludnością miejscową. Liderzy imigrantów muzułmańskich oprócz tego, że kultywują bliskowschodnią kulturę islamu, to energicznie przystąpili do jej ekspansji rozbudową meczetów i tworzeniem wokół nich ośrodków sprzeciwu wobec kultury krajów ich osiedlenia. To rodzi konflikty pomiędzy imigracyjną ludnością strefy islamskiej i miejscową społecznością europejską strefy kultury chrześcijańskiej, niezadowoloną z ekspansjonizmu islamu postrzeganego jako naruszenie reguł gościnności udzielonej imigrantom muzułmańskim.

Tak zrodziła się obawa krajów goszczących muzułmanów, przed wojowniczym islamem wywołując powstawanie ruchów anty imigracyjnych  potwierdzających fiasko polityki wielokulturowości w tych państwach i niepowodzenie zabiegów asymilacyjnych imigrantów z ludnością miejscową.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron podzielając ten niepokój oświadczył, że Brytyjczycy muszą bronić tożsamości narodowej i zapowiedział, że jego rząd ostro weźmie się za organizacje promujące islamski ekstremizm. Od odpowiedzi imigrantów na postawione pytania będzie zależeć ostrość tych działań. Pytania skierowane do muzułmanów są logiczne:

– Czy wierzą w uniwersalne prawa człowieka, w tym kobiet i prawa ludzi wyznających inną religię?

– Czy wierzą, że wszyscy są równi wobec prawa?

– Czy wierzą w demokrację i prawo obywateli do wyboru własnego rządu?

– Czy zachęcają do integracji, czy ekstremizmu?

Wydaję się, że odpowiedź na te pytania będzie dla muzułmanów kłopotliwa. Praktyka krajów z rządami ekstremistów islamskich sugeruje odpowiedzi negatywne, zaś odpowiedzi pozytywne, to przeciwstawienie się tej polityce.

Myślę, że premier Cameron postawił bardzo ważne pytania a odpowiedzi na nie wyjaśnią wiele wątpliwości.

Oby te odpowiedzi rozwiały nasze niepokoje o losy Europy i świata w świetle narastania terrorystycznej przemocy ze strony religijnego fanatyzmu, niemałego odłamu politycznych ruchów muzułmańskich. Oby!

Autor: Włodzimierz Foltynowicz
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.