Czas PKP SA dobiega końca

Opublikowano: 19.04.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 647

Wiceminister transportu Andrzej Massel – Likwidacja spółki PKP SA w obecnym kształcie nie jest wykluczona przed końcem obecnej kadencji rządu.

Wiceminister pytany również przez SilesiaTSL EXPO w trakcie sosnowieckich targów oto czy niedawno powołana nowa kadra menadżerska (nie związana bezpośrednio a koleją) zapytany czy te zmiany w zarządzie spółki są przygotowaniem do jej zamknięcia odpowiedział: “na pewno PKP SA w takiej formie, do jakiej przyzwyczailiśmy się, niedługo nie będzie potrzebna”.

Następnie P. Massel zaznacza, że rozpoczęcie ewentualnej likwidacji zależy jeszcze od takich m.in. czynników jak: sprawne zagospodarowanie mienia kolejowego i pozyskiwania środków na rozwój podmiotów kolejowych, np. na inwestycje taborowe. – To ważne zadania, które musi wykonać nowy zarząd PKP SA – wskazał Massel, dodając do nich jeszcze m.in. “rozsądną prywatyzację”.

Następnie podczas kolejnych pytań ujawnia, że likwidacja może rozpocząć się przed końcem kadencji rządu Donalda Tuska – jak sam mówi – nie jest to wykluczone

Pytany dalej mówi – Jeżeli osiągniemy sukces w prywatyzacji czy sprzedaży atrakcyjnych nieruchomości kolejowych, może się okazać, że pewne zobowiązania będzie można spłacić dużo, dużo szybciej – zobowiązania PKP SA sięgają nawet 4,5 mld zł, w tym m.in. zeszłoroczne obligacje.

Na zarzuty dotyczące nowej kadry menadżerskiej – nikt z nich nie jest kolejarzem! – wiceminister odpowiada, że to już nie ważne ponieważ “PKP SA nie jest już koleją”.

Inaczej już jest (zdaniem Massela) w PKP PLK – tam jego zdaniem w zarządzie muszą być i specjaliści do spraw logistyki itp. oraz “muszą być też specjaliści znający zasady eksploatacji, utrzymania kolei. (). W przypadku firmy infrastrukturalnej musi być pewien balans między różnymi kompetencjami, ale PKP SA to inna sytuacja” – podkreślił.

PKP SA to spółka-matka Grupy PKP, zarządza grupą kapitałową i gospodaruje majątkiem kolejowym, czyli np. dworcami. Pod koniec 2010r. w firmie pracowało ok. 3 tys. ludzi!

Źródło: Władza Rad


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. pasanger8 19.04.2012 11:18

  Likwidacja PKP SA to dobry krok-nastepnym powinno być scalenie (likwidacja regionalizacji)-kolej i tory to krwioobieg gospodarki i ogólnokrajowy organizm a nie tory do pocięcia na dziesiątki spółek.Niestety obecna ekipa jak poprzednie zamierza leczyć pacjenta poprzez zrobienie sekcji-czy resekcji(wycięcia)najlepszych kąsków a pozostawienia syfu w sferze publicznej.
  A co do kadry menedżerskiej to zarzuty jak z Bułhakowa:piją ,kurwią się ni cholery nie robią ,zresztą na tym co robią nie znają się wcale. Tyle ,że kasują 20-30 tys miesięcznie pensji i mają limuzynę oraz sekretarkę.

 2. Devi 19.04.2012 16:37

  Będzie to kolejny kolesiowski układ, zarobią na tym tylko ludzie “zamieszani” w ten proces. Gdyby ktoś na prawdę chciał dobrze dla kolei zniósłby w pierwszej kolejności koncesje i udostępnił infrastrukturę przewoźnikom zewnętrznym.

 3. Wentyl 19.04.2012 21:32

  Ze stoczniami sobie już poradzili, kolej na kolej.

 4. dartan 19.04.2012 21:59

  Bóg też nie lubi żydów czyli jesteśmy antysemitami?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.