Coraz więcej szpiegowskich liczników prądu

Opublikowano: 08.06.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 770

W Polsce dynamicznie wzrasta liczba inteligentnych liczników, zdalnie przekazujących operatorom informacje o zużyciu energii. Są właśnie instalowane w Warszawie, a w całej Polsce ma ich być niebawem aż 16 milionów.

Dane o zużyciu energii, generowane przez liczniki (nazywane czasem „szpiegownikami”), mówią o mieszkańcach znacznie więcej, niż przypuszczamy – operatorzy będą dokładnie wiedzieć, ile energii zużywamy o określonej porze. O której godzinie wychodzimy do pracy i o której wracamy, o której się kładziemy i kiedy wyjeżdżamy na wakacje. Niektórzy badacze twierdzą, że na podstawie danych z inteligentnych liczników można również ustalić, jakie dokładnie urządzenia mamy w domu, a nawet – jaki program telewizyjny oglądamy.

Dzięki niedawnym zmianom w Prawie energetycznym, dane zbierane przez operatorów energetycznych chronione są na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych. Pomimo to pozostaje pewna obawa: na naszych oczach powstają kolejne ogromne bazy danych. Dostęp do nich ma np. policja i służby specjalne. A poza tym, jak wiadomo, dane nawet z najlepiej zabezpieczonej bazy mogą wyciec.

Źródło: Fundacja Panoptykon


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. agama 08.06.2014 11:00

    Na coś trzeba umrzeć.

  2. luzak1977 08.06.2014 11:01

    Liczniki na zewnątrz, a nie w domu.

  3. agama 08.06.2014 11:14

    Tak w ogóle przypadek do poprawy

  4. agama 08.06.2014 14:00

    Można było, a dziś.praktycznie wszyscy prawie umrą od naóki

  5. agama 08.06.2014 17:24

    Miedzą pozostanie sie oblozyc

  6. bro 09.06.2014 11:32

    Skoro licznik zidentyfikuje czy korzystamy z telewizora to sprawa abonamentu RTV jest juz praktycznie załatwiona

  7. MilleniumWinter 09.06.2014 15:09

    1. Jeśli ktoś 24 godziny na dobę ma załączony komputer (zużycie energii temu odpowiadające wykryją liczniki) to jest to podstawa do przeszukania w związku z podejrzeniem popełnieniem przestępstwa naruszania praw autorskich.
    2. Dlaczego zrezygnowano z TV analogowej? Celem było zwolnienie częstotliwości dla nowych sieci monitoringu i kontroli obywateli.
    3. Jeśli coś nie ma sensu to znaczy że sens jest nie tam gdzie go szukamy. Dlaczego liczniki nie przesyłają danych siecią energetyczną? Ponieważ są one przykrywką dla czegoś innego co nie może korzystać z tej sieci.

  8. INVESTOR 09.06.2014 15:51

    Jest taki system w opracowaniu, że informacja zwrotna o zużyciu wędruje po linii energetycznej do transformatora a dalej może iść światłowodem.Ale u nas najpierw wymienią po głupiemu na liczniki radiowe aby później znowu wymieniać na nowsze. Znając nasz kraj dane będą nieszyfrowane tak aby każdy złodziej nie musiał się zastanawiać czy domownicy są na wakacjach czy nie. Ciekawym pomysłem byłoby odcinanie prądu za opóźnienia ze spłatą podatków.

  9. wtem 09.06.2014 20:37

    zawsze można go schować w klatce faradaya
    i se g… prześlą

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.