CIA finansowała krucjatę różańcową w czasie zimnej wojny

Opublikowano: 08.08.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1457

W następstwie fiaska w Zatoce Świń na Kubie, CIA rozpoczęła „Operację Brat Sam”, i wymierzyła w Brazylię Rodzinną Krucjatą Różańcową księdza Peytona.

Czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego ksiądz Patrick Peyton pochodził z Irlandii, ale w młodości wyruszył do USA. Znany milionom na całym świecie jako „Ksiądz Różańcowy”, pionier mediów katolickich wykorzystywał radio, telewizję, film i bilbordy, aby promować modlitwę rodzinną. Jednym z najbardziej znanych haseł, jakie wymyślił, było: „Rodzina, która modli się razem, pozostaje razem”.

W ramach jego „Rodzinnej Krucjaty Różańcowej” od 1948 roku miliony uczestniczyły w masowych wiecach różańcowych w miastach na wszystkich kontynentach. Do 1985 roku, kiedy dwa miliony ludzi wzięło udział w wiecu modlitewnym w Manili na Filipinach, na całym świecie zorganizowano 260 takich wieców różańcowych, poświęconych wspólnym modlitwom.

Do propagowania modlitwy różańcowej wykorzystywał stacje radiowe. Przekonał Binga Crosby’ego do udziału w programie wraz z prezydentem Harrym Trumanem i arcybiskupem Nowego Jorku Francisem Spellmanem. W programie powiedziano, że rodzice i siostra pięciu braci Sullivan, którzy utonęli na morzu podczas II wojny światowej, odmawiają różaniec. Program zakończył się apelem ks. Peytona do rodzin o wspólną modlitwę różańcową w intencji pokoju.

Program radiowy odniósł ogromny sukces. Po założeniu Family Theatre Productions w Hollywood w 1947 roku kapłan zdołał pozyskać do udziału w swoich produkcjach najpopularniejszych aktorów Hollywood, w tym Jamesa Stewarta, Lucille Ball, Boba Hope’a i Maureen O’Hara. W latach 80. w jego programach telewizyjnych pojawili się księżna Monako Grace Kelly, Placido Domingo i Frank Sinatra.

Ksiądz Peyton wierzył, że różaniec był ostateczną bronią masowego rażenia (bronią masowego oddania), która zniszczy bezbożny komunizm. To dlatego CIA potajemnie sfinansowała krucjatę różańcową ks. Peytona w Ameryce Łacińskiej w okresie zimnej wojny. Peter Kelly opowiada w filmie dokumentalnym “Guns & Rosaries”: „Ks. Patrick Peyton był zaangażowany w tajną kampanię finansowaną z dolarów CIA, mającą na celu zwalczanie lewicowych ruchów politycznych w Ameryce Łacińskiej na początku lat sześćdziesiątych”.

W następstwie fiaska w Zatoce Świń na Kubie, CIA rozpoczęła “Operację Brat Sam”, i wymierzyła w Brazylię Rodzinną Krucjatą Różańcową księdza Peytona. W grudniu 1963 roku na ulicach Brazylii pojawiły się grupy katolickie, które wyrażały niezadowolenie z rządu prezydenta Goularta. W marcu 1964 r. brazylijscy generałowie dokonali zamachu stanu.

Duszpasterz powiedział: „Uważam krucjaty w Ameryce Łacińskiej w ciągu dekady lat sześćdziesiątych za najbardziej znaczące i najskuteczniejsze”.

Co ciekawe, współpraca ta zakończyła się z inicjatywy samego papieża. Święty Paweł VI poinstruował ks. Peytona w 1965 roku, aby nie przyjmował dalszego finansowania z CIA. Prawdopodobnie Watykan nie chciał, by akcja księdza Peytona była wykorzystywana w politycznych rozgrywkach międzynarodowych.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Catholicireland.net
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.