Chiny zbudują swój własny HAARP

Opublikowano: 17.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 513

Stany Zjednoczone posiadają tajemniczą instalację HAARP na Alasce, która, przynajmniej oficjalnie, służy do badań ziemskiej jonosfery. Wszelkie insynuacje o jej militarnym zastosowaniu są traktowane jako coś niedorzecznego. Tymczasem Chiny zamierzają zbudować swoją własną instalację tego typu, ale to już wywołuje zaniepokojenie wśród ekspertów.

Gazeta “South China Morning Post” ujawniła plany postawienia systemu anten na wyspie Hajnan na Morzu Południowochińskim. „Chiński HAARP” będzie podobny do amerykańskiego odpowiednika pod wieloma względami z tą różnicą, że będzie pracował z mocą zaledwie kilkuset megawatów. Instalacja HAARP na Alasce, dla porównania, osiąga moc ponad 5 gigawatów.

Chiny rozpoczną prace jeszcze w tym roku. Amerykańscy eksperci twierdzą, że w przeciwieństwie do posiadanej przez ich instalacji, „chiński HAARP” będzie mieć charakter militarny. Naukowcy z Instytutu Geofizyki na Uniwersytecie w Alasce wskazują na jego nietypowe położenie. Chiny chcą wybudować system anten na Morzu Południowochińskim, gdzie toczy się niebezpieczny spór o wyspy. Stany Zjednoczone pośrednio biorą w nim udział utrzymując, że Chiny roszczą sobie prawo do rejonów, które znajdują się na wodach międzynarodowych.

Niepokój Amerykanów wynika z tego, że chińska instalacja może np. wykrywać odległe okręty podwodne i zakłócać elektronikę w samolotach, a być może nawet wpływać na pracę satelit. Biorąc pod uwagę lokalizację jest to wysoce prawdopodobne, że „chiński HAARP” będzie mieć właśnie charakter wojskowy. Dzięki systemowi anten, Chińczycy będą mogli odstraszać amerykańskie bombowce i okręty, które wykonują częste patrole w pobliżu spornych wysp. Być może zechcą również wykorzystać tę instalację jako broń klimatyczną.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Scmp.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

HAARP ma 5GW??? Czyli na własne potrzeby ma sporą elektrownię? Szok! Jeśli to prawda, to koszty idą w miliardy USD rocznie. Jeśli ktoś twierdzi, że takie wydatki są ponoszone tylko na jakieś cywilne badania atmosfery, to jest w najlepszym wypadku naiwny.

Co do chińskiej instalacji: za socjalizmu w Polsce powtarzano, że wszystkie satelity USA były szpiegowskie, a sowieckie-meteorologiczne.
Polacy mają krótką pamięć-oby nie mieli krótkiego życia.