Chiny szykują ustawę przeciwko separatyzmowi w Hongkongu

Opublikowano: 22.05.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 620

Delegaci Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych – najwyższego organu ustawodawczego Chin – na nadchodzącej sesji przedstawią projekt ustawy, przewidujący zakaz prowadzenia działalności sabotażowej i separatystycznej w Hongkongu – podaje South China Morning Post.

Coroczna sesja OZPL, przeniesiona o dwa miesiące z powodu epidemii koronawirusa, otworzy się 22 maja w Pekinie. Według danych gazety projekt ustawy o bezpieczeństwie narodowym, opracowany z myślą o Hongkongu, będzie przewidywał zakaz prowadzenia działalności sabotażowej i separatystycznej. Według informacji źródła gazety ustawa przewiduje zakaz wszelkich form podżegania do obalenia rządu centralnego, a także terroryzmu i ingerencji z zewnątrz.

Według źródła rząd centralny doszedł do wniosku, że Rada Ustawodawcza Hongkongu nie jest w stanie przyjąć projektu ustawy o bezpieczeństwie narodowym z uwzględnieniem klimatu politycznego w regionie, dlatego inicjatywa ustawodawcza została wyniesiona na rozpatrzenie OZPL.

„Nie możemy dłużej godzić się na takie czyny, jak bezczeszczenie flagi państwowej czy herbu” – mówi źródło.

Pojawiła się informacja, że wstępny projekt ustawy zostanie przedstawiony w czwartek i wyniesiony na rozpatrzenie OZPL w piątek po południu.

W czerwcu 2019 roku w Hongkongu wybuchły protesty wywołane projektem ustawy o ekstradycji. Po szeroko zakrojonych akcjach protestu władze Hongkongu poszły na ustępstwa i na początku października projekt ustawy został wycofany. Tym niemniej protesty nie ucichły, stały się mniej liczne, za to zacieklejsze. W ciągu pół roku w Hongkongu odbyło się ponad 900 demonstracji, marszy, protestów. Demonstranci żądali między innymi wprowadzenia bezpośrednich wyborów szefa egzekutywy regionu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o