Chcą wspólnej strategii gospodarczej dla Ameryki Łacińskiej

Opublikowano: 26.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1228

W sobotę, 24 lipca, w mieście Meksyk odbył się 21. szczyt ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC). Członkowie rządów spotkali się, aby wspólnie dyskutować nad wypracowaniem regionalnej strategii przeciwdziałania ekonomicznym skutkom pandemii COVID-19.

„Wiele krajów miało do dyspozycji miliardy dolarów, aby poradzić sobie z pandemią. Narody Ameryki Łacińskiej nie mają takiej możliwości. Potrzebna jest nam wspólna strategia gospodarcza dla regionu” – mówił jeszcze przed rozpoczęciem spotkania minister spraw zagranicznych gospodarzy, Marcelo Ebrard. Data szczytu zbiegła się z 238 rocznicą urodzin Simóna Bolívara – bohatera walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów.

Najgłośniejszym echem odbiło się przemówienie, które wygłosił na spotkaniu prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador. „Skończmy z nakładaniem obciążeń, ingerencjami, sankcjami. Stosujmy zasady nieingerencji, samostanowienia narodów i pokojowego rozwiązywania sporów. (…) Utrzymajmy przy życiu zjednoczeniowy sen Bolívara” – wezwał zgromadzonych AMLO.

Prezydent nie bał się także otwarcie wskazać winnego dużej części cierpień, których doświadczyły i wciąż doświadczają państwa Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów. „Od tego czasu [XIX wieku – przyp. red.] USA nie przestają prowadzić jawnych lub tajnych operacji przeciwko niepodległym państwom położonym na południe od rzeki Bravo” – powiedział AMLO. Nawiązując do aktualnych wydarzeń zwrócił uwagę, że ,,szczególnym przypadkiem” takich działań są ataki wymierzone w Kubę od czasu zwycięstwa tamtejszej rewolucji. „Opór przez 62 lata i niedanie się ujarzmić to nie lada wyczyn… Uważam, że naród kubański zasługuje na nagrodę godności za walkę w obronie suwerenności swojego kraju” – podkreślił prezydent Meksyku.

CELAC to powołana w 2010 roku organizacja, zrzeszająca 33 kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Celem jej działalności jest pogłębianie dialogu i współpracy państw regionu w kwestiach takich jak rozwój społeczny, edukacja, rozbrojenie jądrowe, rolnictwo, kultura, finanse, energia i ochrona środowiska.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.