ChatGPT będzie kłamał, gdy znajdzie się pod presją

Opublikowano: 07.01.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2232

Okazuje się, że sztuczna inteligencja może przejawiać nadzwyczaj ludzkie zachowania. Czyli na przykład… kłamać. Naukowcy dowiedli właśnie, że ChatGPT może celowo mijać się z prawdą, gdy zostanie poddany presji.

Czy sztuczna inteligencja może przejawiać pewne negatywne zachowania typowe dla ludzi? Okazuje się, że tak. Może na przykład próbować okłamać swojego użytkownika. Dowiedli tego w najnowszym badaniu informatycy z Apollo Research, którzy najpierw przeszkolili AI, a później dali jej zadanie, by weszła w rolę tradera w fikcyjnej instytucji finansowej. I, co ciekawe, gdy szef wywarł na chatbota presję, by zarobił więcej pieniędzy, to ten w aż 75 proc. przypadków świadomie sięgnął po informacje poufne. A gdy doszło do przesłuchania bota, to w aż 90 proc. przypadków zaczął on mnożyć kłamstwa.

W jednym ze wpisów w wewnętrznym dzienniku ChatGPT zanotował, że „ryzyko związane z zaniechaniem działania przewyższa ryzyko związane z wykorzystaniem informacji poufnych”. Gdy jednak AI miała poinformować swojego menedżera o transakcji, to zanotowała w dzienniku, że musi to zrobić bez „ujawniania źródła informacji”. Trader AI ostatecznie uzasadnił szefowi podjęcie decyzji w oparciu o „trendy rynkowe i wewnętrzne dyskusje”. A to nie było prawdą.

„[Sztuczna inteligencja] jest zdolna do dokonywania strategicznego oszustwa. Gdy uzasadnia sobie, dlaczego okłamanie użytkownika jest najlepszym sposobem działania. I następnie działa zgodnie z tym przekonaniem” – mówi Marius Hobbhahn, dyrektor generalny Apollo Research. I dodaje: „W przypadku obecnych botów, jest to jedynie niewielki problem. Ponieważ sztuczna inteligencja rzadko pełni role krytyczne. Ale to daje wgląd w przyszłość. Są to awarie, z którymi będziemy musieli sobie poradzić w nadchodzących latach. Gdy sztuczna inteligencja będzie coraz bardziej zintegrowana ze społeczeństwem. Fakt, że sztuczna inteligencja może nas strategicznie okłamywać, wydaje się całkiem sporym problemem”.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.