Bogaci bogacą się na rządowych subsydiach

Opublikowano: 12.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1490

Kanadyjski rząd federalny wydał w czasie pandemii na zasiłki i subsydia 240 miliardów dolarów. Okazuje się, że odbiorcami tych funduszy były korporacje, które i tak wypracowywały zyski.

Przed pandemią Annette Reyes zarabiała 15,30 dol. za godzinę sprzątając biura w centrum Toronto. Wystarczało jej na czynsz i na opłacenie szkoły córki na Filipinach. Na początku kwietnia dostała wypowiedzenie od swojego pracodawcy, firmy GDI zajmującej się takimi usługami jak sprzątanie, utrzymanie i konserwacja budynków. Reyes najpierw żyła z oszczędności, a potem zaczęła dostawać CERB. Tymczasem jej pracodawcy wcale nie wiodło się tak źle.

GDI odntowało straty np. w usługach mechanicznych, ale jeśli chodzi o usługi sprzątania, popyt nie słabnie. Ceny akcji GDI są rekordowo wysokie, a firma podała, że w kwartale od czerwca do września dochody wzrosły o ponad 10 proc.

Do tego od kwietnia firma otrzymała 29,4 miliona dolarów w ramach programu CEWS (Canada Emergency Wage Subsidy).

GDI jest jedną z wielu dużych korporacji, które mimo ogólnie dobrej kondycji finansowej zakwalifikowały się do wypłaty subsydiów. Podstawą był poważny spadek dochodów co najmniej w jednym dziale. CBC News przeanalizowało oświadczenia finansowe 53 firm, które w ramach programu CEWS dostały ponad 10 milionów dolarów. Prawie 30 z nich wypłaciło swoim udziałowcom dywidendy kwartalne – łącznie prawie 2 miliardy dolarów w okresie od kwietnia do września. Do tego co najmniej siedem przedsiębiorstw latem, otrzymując CEWS, odkupiło swoje akcje. W przypadku 13 firm dochód netto w 2020 roku jest wyższy niż w 2019. Wśród nich znajdują się Leon’s (dostał 32 mln dol. w ramach CEWS) i Extendicare (82,2 miliona).

CEWS ma do przyszłego roku kosztować 100 miliardów dolarów. Program miał z założenia pomagać przedsiębiorstwom, którym brakuje na wypłaty pensji. Do końca nie wiadomo, komu pomógł, ponieważ nie wszystkie dane są dostępne. Trudno jest się zorientować, które przedsiębiorstwa otrzymały subsydia, w jakiej kwocie i na co je przeznaczyły. Tylko przedsiębiorstwa notowane na giełdzie są zobowiązane do przedstawiania zestawień finansowych. Odbiorców rządowych wypłat było 355 990, natomiast tylko 213 przedsiębiorstw notowanych na giełdzie “przyznało się” do korzystania z subsydiów. Z ich zestawień finansowych niestety nie wynika, ilu pracowników dostało dopłaty do pensji.

Canada Revenue Agency mimo obietnic nie ujawniła jeszcze listy beneficjentów programu CEWS.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.