Biznes to ma klawe życie!

Opublikowano: 16.05.2014 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 764

W 2013 r. statystyczna firma odprowadziła do budżetu nie ustawowe 19 proc., ale 12,9 proc. zysku. Z roku na rok stawka maleje, choć interesy idą dobrze.

„Puls Biznesu” pisze, że choć miniony rok był jednym z najgorszych pod względem wzrostu gospodarczego w III RP, polskie firmy poradziły sobie całkiem nieźle. Jak podał GUS, nasze przedsiębiorstwa (dane nie obejmują mikrofirm i sektora finansowego) zarobiły „na czysto” 108,2 mld zł. To jeden z dwóch najlepszych wyników od początków transformacji (w 2011 r. wynik netto wyniósł rekordowe 110 mld zł). W porównaniu z poprzednim rokiem zyski firm wzrosły o 8 proc.

Niestety, na wzroście rentowności firm zupełnie nie korzysta budżet państwa. W 2013 r. dochody z CIT spadły o 28 proc. Jedną z przyczyn jest to, że stawka podatkowa – choć ustawowo wynosi od dekady liniowe 19 proc. – w rzeczywistości z roku na rok spada.

Różnica między ustawową stawką CIT a tzw. stawką efektywną, czyli faktycznie wpłaconą do budżetu, występuje praktycznie we wszystkich systemach podatkowych. W Polsce od kilku lat efektywna stawka jednak dość wyraźnie spada. Według obliczeń „PB”, jeszcze w latach 2009-10 polskie przedsiębiorstwa, które odnotowały zysk, płaciły od niego średnio 14,8 proc. podatku CIT. W zeszłym roku było to zaledwie 12,9 proc.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. Janusz Korczyński 16.05.2014 10:02

    Czyli wedle zasady podatku regresywnego. Im mniej zarabiasz tym wyższe podatki płacisz. Ostatnio w któreś z gazet opublikowano dane potwierdzające tezę, że w Polsce mamy do czynienia z tego rodzaju podatkami…

  2. anventa 16.05.2014 10:28

    To kolejny przykład na to, że podatki dochodowe płacą głównie najbiedniejsi kosztem średnio zamoznych. Dlatego wszelkie podatki dochodowe należy zlikwidować, tym bardziej, że wg szacunków MF egzekucja tych podatków jest kosztowniejsza ich wartości.

  3. adambiernacki 16.05.2014 11:53

    Firma mojego brata płaci podatek od kosztu zorganizowanej imprezy wynoszącego np. 30000 podczas gdy zarabia np. 2000 – 3000 z tego, bo reszta to scena, nagłośnienie, gwiazda, pracownicy, ochrona etc. Tak w ciągu 10 mies. do zapłacenia podatek w wys. 25 tys. No i dług w banku jest co?

  4. biedak 16.05.2014 12:28

    Niech jeszcze napiszą ile przedsiębiorstw w ogóle nie powstało przez ryczałtowy ZUS, ile przedsiębiorstw padło przez błędy (a może złą wolę, czasem spowodowaną brakiem łapówki) urzędników, jaki moglibyśmy mieć rozwój gdyby te idiotyczne podatki znieść.

  5. Delite 16.05.2014 19:01

    Oh jaka propaganda sukcesu. Firmy zarabiała coraz więcej, a bezrobocie rośnie! WTF! Ah Ci chciwi przedsiębiorcy
    “stawka podatkowa – choć ustawowo wynosi od dekady liniowe 19 proc. – w rzeczywistości z roku na rok spada.” WTF?!

  6. mr_craftsman 16.05.2014 19:12

    Niezła propaganda.

    W artykule musi znaleźć się jeden fakt:

    GUS w statystyce liczy tylko firmy zatrudniające – bodajże – więcej niż 7 osób.

    Mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy, których w Polsce jest mnóstwo, nieco zaniżyły by statystykę “Zielonej wyspy”.

  7. Grand 16.05.2014 19:19

    Nie chce mi sie szukac,ale czytalem ze zagraniczne hipermarkety zaplacily w 2013roku-2 Promile (dziesiata czesc procenta) z zyskow.Nawet ostatnio ktorys koles,ktory kandyduje do eurokolchozu o tym wspomnial?Biedronka-ktora nie jest normalna firma ,zaplacila ogromna czasc tego podatku.Te Castoramy to oczywiscie zwrot z podatku bo nie wyrabiaja:). Ikea to powstaje tylko po to zeby Polacy mieli prace i zylo im sie dobrze:).Obie firmy mialy zwrot z podatkow…

  8. Rozbi 20.05.2014 16:24

    Grand- chyba 2 procenty z orbotów – bo fizycznie niemożliwym jest zapłacenie 2 promile z zysków – zaraz urząd kontroli skarbowej by zjadł taką firmę – zresztą sam nie wiem jak to jest możliwe że ktoś płaci mniej niż ustawowe powiedzmy 19% podatku dochodowego, przecież taki konrtoler dostaje premię od wykrytej nieprawidłowości.. Wydaje mi się że błąd leży gdzieś po stronie GUS albo urzędu skarbowego – albo jakiekokolwiek innego organu państwowego który gromadzi i porównuje dane.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.