Będą elektrownie jądrowa

Opublikowano: 10.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1597

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji rządowego programu wieloletniego „Program polskiej energetyki jądrowej”. W Polsce powstaną elektrownie jądrowe o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GW.

Jak informuje portal WNP.pl, zakładany model inwestycji obejmuje realizację pro­jektu z wykorzystaniem jednej technologii – co po­zwoli m.in. na uzyskanie efektu skali, jednego współ­inwestora strategicznego powiązanego z dostawcą technologii oraz zachowanie kontroli Skarbu Pań­stwa nad realizacją „Programu polskiej energetyki jądrowej”.

Pierwsze elektrownie powstaną w woj. pomorskim, prawdopodobnie w okolicy Lubiatowa-Kopalina lub Żarnowca. Pierwszy reaktor zostanie zbudowany w 2026 r., a uruchomiony w 2033 r.

Źródło: NowyObywatel.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Polska nie produkuje paliwa do elektrowni atomowych, dlatego jej działanie będzie uzależnione od dostawców zagranicznych. Problemem elektrowni atomowych, oprócz nieprzewidzianych awarii, jest składowanie odpadów nuklearnych, o które trzeba będzie dbać tysiącleciami, gdy elektrowni atomowych już nie będzie z powodu wyczerpania paliwa. Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii, np. w geotermię, a atomówkami interesować się dopiero w momencie, gdy zostanie opanowana technologia zimnej fuzji jądrowej.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Seweryn 10.10.2020 18:18

  Trzeba z tym atomem zatrzymac te PiSiory, bo dotychczas czegokolwiek sie dotkneli, rowalali, jak np. cala gospodarke.
  To ze jak oni w koncu za 10 lat wybuduja to nie ma dla nich znaczenia, ze kto inny bedzie u wladzy, nie ich problem. Tak samo z odpadami, oni juz dawno beda obroceni w proch, 100tys lat, tyle czasu jest taki odpad niebezpieczny. Niebezpieczne jest rowniez to, ze jest za duze ryzyko to jeb jak Czarnobyl.
  Na pomorzu za malo jest morza, jedna wielka bateria.
  Pozatym oni maja tez w powazaniu, z ejak za 10 lat wybuduja, za 10 bedzie ITER elektrownia fuzyjna, produkujaca prad do celow komercyjnych, nieograniczone zrodlo energii na miliony lat, wodor.

 2. Dandi1981 11.10.2020 11:41

  Niby PRzestarzala technologia i te odpady oraz zagrozenie skazeniem a jednak bialorus juz ma zbudowana I nie tylko zasili bialorus ale chca sprzedawac prad do innych Krajow I to jest moc ktora pobudzi ich gospodarke

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.