BAP wzywa do bojkotu Szczytu Ameryk w USA

Opublikowano: 13.05.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1603

12 maja 2022 r. arbitralna decyzja rządu Stanów Zjednoczonych o wykluczeniu Nikaragui, Kuby i Wenezueli z udziału w regionalnym Szczycie Ameryk (Summit of the Americas), który ma się odbyć w Los Angeles w dniach 6-10 czerwca, stanowi kolejny przykład imperialnej pychy.

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador ogłosił niedawno, że zbojkotuje szczyt, o ile nie zostaną zaproszone wszystkie kraje regionu. Niektóre państwa członkowskie CARICOM i Organizacji Państw Karaibów Wschodnich, w tym Antigua i Barbuda oraz Saint Vincent i Grenadyny, również zastanawiają się nad udziałem w szczycie. Gaston Browne, premier Antigui i Barbudy, stwierdził, że jego kraj „nie wierzy w politykę ostracyzmu Kuby i Wenezueli”.

Black Alliance for Peace (BAP – Czarny Sojusz na rzecz Pokoju) uważa jednak, że nawet jeśli Stany Zjednoczone zmienią swoją decyzję i zaproszą wszystkie kraje regionu, agresywna, nielegalna i opresyjna polityka USA wobec regionu wymaga, aby te rządy zajęły jednolite stanowisko i odrzuciły zaproszenie do udziału w Szczycie.

Odbywający się co trzy lata Szczyt Ameryk promuje „wzrost gospodarczy i dobrobyt w obu Amerykach w oparciu o wspólne wartości demokratyczne”. Jednak ta retoryczna hipokryzja jest widoczna w działalności wywrotowej administracji Biden-Harrisa na Haiti oraz sankcjach i atakach na Nikaraguę, Wenezuelę i Kubę. „Popierając autokrację na Haiti, embargo na Kubę i śmierć w Wenezueli w wyniku sankcji USA, Stany Zjednoczone nadal udowadniają, że nie mają szacunku dla ludów i narodów naszego regionu, i nie powinny otrzymywać zaszczytu organizowania tego szczytu”, mówi Jemima Pierre, współkoordynatorka zespołu BAP Haiti/Ameryki.

BAP rozumie, że motywacje i interesy rozszerzania hegemonii USA na to, co Stany Zjednoczone postrzegają jako swoje „podwórko”, są związane z ponownym potwierdzeniem rasistowskiej doktryny Monroe. Demokracja i prawa człowieka są niczym więcej niż ideologicznymi rekwizytami, ponieważ Stany Zjednoczone wykorzystują siły takie jak OAS, CORE Group i SOUTHCOM, by zapewnić interesy swojej kapitalistycznej oligarchii. Naszym celem jest praca na rzecz ustanowienia regionu jako „strefy pokoju”.

„Dopóki Stany Zjednoczone będą działały w naszym regionie jak hegemon, a nie partner, narody Ameryki Łacińskiej i Karaibów muszą uważać je za wroga suwerenności narodowej i praw człowieka skoncentrowanych na ludziach. Dlatego absurdalne i niegodne jest umożliwienie Stanom Zjednoczonym nie tylko zorganizowania tego szczytu, ale także decydowania, kto może w nim uczestniczyć” – powiedziała Erica Caines, współkoordynatorka zespołu BAP Haiti/Ameryki.

BAP jest oddany demokratycznej i niezależnej „Ameryce” wolnej od militaryzmu i działalności wywrotowej. W związku z tym uważamy, że odrzucenie dzielącej i pozbawionej szacunku polityki Stanów Zjednoczonych jest moralnym i politycznym imperatywem.

Źródło oryginalne: BlackAllianceForPeace.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.