Bałkanom zagrażają wypłukane pola minowe i epidemie

Opublikowano: 22.05.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 671

Katastrofalna powódź, jaka nawiedziła ostatnio Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię jest porównywalna do wojny. Woda wypłukała też pozostałości po wojnie w Jugosławii, w tym wiele pól minowych, co stwarza dodatkowe zagrożenia.

Żywioł na Bałkanach spowodował konieczność ewakuowania 500 tysięcy mieszkańców, a w sumie swoje domy opuściło dobrowolnie aż 1,6 miliona osób znajdujących się w strefie oddziaływania powodzi. To największy eksodus ludności od czasu wojny w latach dziewięćdziesiątych.

Bilans ofiar zatrzymał się na razie na poziomie 44 zabitych, ale nie można wykluczyć, że wypłukane pola minowe stanowiące pozostałość po konflikcie zbrojnym, który zakończył istnienie Jugosławii, mogą spowodować dodatkowe zagrożenie i to w miejscach gdzie min nikt się nie spodziewa. Mowa o dziesiątkach tysięcy min przeciwpiechotnych, które zagrzebano w ziemi, a teraz zostały wypłukane przez wodę i mogą nawet spłynąć rzekami do Rumunii i Bułgarii.

Na dodatek jak zwykle podczas powodzi pojawiło się poważne zagrożenie epidemiologiczne, które będzie tylko wzrastało wraz ze wzrostem temperatury. Wiele rozkładających się ciał utopionych zwierząt to idealne warunki rozwoju drobnoustrojów, które mogą zaatakować teraz ze zdwojoną siłą.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. skyhigh 22.05.2014 13:04

    czyli jednak z południa zaatakowali – minami i epidemiami !

  2. adambiernacki 24.05.2014 11:36

    Wędkarstwo ekstremalne…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.