Serbowie zaczynają secesję z Bośni i Hercegowiny?

Opublikowano: 13.12.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1459

Parlament Republiki Serbskiej, czyli serbskiego terytorium wchodzącego w skład Bośni i Hercegowiny, przegłosował kolejne kroki przybliżające ją do secesji. Bośniaccy Serbowie tym samym wycofują się głównie ze struktur siłowych wspólnego państwa. Kilka tygodni temu serbski przywódca Milorad Dodik ogłosił chęć opuszczenia „upadłego państwa”.

Ustawodawcy 49 głosami za i trzema przeciw opowiedzieli się za wszczęciem nowych procedur dotyczących bośniackich Serbów. Dotyczą one wycofania się ich ze struktur Bośni i Hercegowiny, a przede wszystkim armii, służb bezpieczeństwa, systemu podatkowego i sądownictwa. Głosowanie zostało jednak zbojkotowane przez opozycję.

Milorad Dodik, serbski członek prezydencji Bośni i Hercegowiny, nazwał historyczną piątkową decyzję parlamentu Republiki Serbskiej. Ma ona bowiem wzmocnić strukturę serbskiego mini-państwa, powstałego na mocy porozumień pokojowych z 1995 roku.

Ponadto przywódca bośniackich Serbów nazwał Bośnię i Hercegowinę „państwem na papierze”. Z tego powodu zamierza dążyć do przeprowadzenia referendum w sprawie stworzenia przez Republikę Serbską własnej armii, służby bezpieczeństwa, wyższego wymiaru sprawiedliwości i organów podatkowych. Dodatkowo konieczne ma być opracowanie nowej konstytucji.

Opozycja bojkotując głosowanie ostrzegała przed podobnymi krokami. Jej zdaniem polityka Dodika jest zbyt pochopna i prowadzi do dalszej destabilizacji sytuacji na Półwyspie Bałkańskim. Tym samym może ona doprowadzić do ponownego rozlewu krwi.

Od kilku tygodni Republika Serbska coraz ostrzej grozi secesją. Dodik twierdzi, że Serbowie nie powinni wchodzić w skład „upadłego państwa” bośniackiego, a w tej sprawie może liczyć na ciche poparcie Serbii i Rosji.

Na podstawie: Startribune.com, Danas.rs
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sga 13.12.2021 17:05

    tu jest ciekawa sprawa
    bo republika serbskiej krainy niekoniecznie chce do serbii

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.