Badania potwierdzają, że ChatGPT faworyzuje lewicę

Opublikowano: 21.08.2023 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1555

Naukowcy z University of East Anglia przeprowadzili badania dotyczące ideologicznej strony sztucznej inteligencji. Uznali więc ChatGPT za wyraźnie sprzyjający lewicy i mogący w ten sposób wpływać zwłaszcza na wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Generowane przez niego treści wyraźnie faworyzują bowiem amerykańskiego prezydenta Joe Bidena i brytyjską Partię Pracy.

Oskarżenia pod adresem ChatGPT pojawiają się już od dłuższego czasu. Wyraźne sprzyjanie lewicowej części politycznego spektrum zarzucał jego twórcom między innymi właściciel Tesli i Twittera, Elon Musk. Dopiero naukowcy z uniwersytetu w Norwich przeprowadzili jednak kompleksowe badania dotyczące treści generowanych przez sztuczną inteligencję.

Z przeprowadzonych analiz wynika więc, że chatbot w generowanych przez siebie odpowiedziach faworyzuje lewicowe poglądy. Badacze udowodnili to na podstawie dziesiątek zadanych pytań dotyczących właśnie różnego rodzaju kwestii ideologicznych.

Zdaniem naukowców, platforma stworzona przez OpenAI jest coraz chętniej wykorzystywana przez użytkowników Internetu, poszukujących za jej pośrednictwem odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Stronniczość ChatuGPT może więc wpływać negatywnie na proces wyborczy, bo wyraźnie faworyzują amerykańskiego prezydenta Joe Bidena i brytyjskich Laburzystów.

Na podstawie: RMF24.pl, Telegraph.co.uk
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.