Awaria największej elektrowni atomowej w Szwecji

Opublikowano: 12.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1606

Największa szwedzka elektrownia atomowa Oskarshamn, która dostarcza około 10 proc. energii elektrycznej kraju, jest wyłączona z powodu awarii turbiny.

Według wstępnych doniesień, największy szwedzki reaktor jądrowy, Oskarshamn 3, musiał zostać wyłączony w środę rano z powodu awarii turbiny. Désirée Liljevall, kierownik ds. komunikacji w zakładzie, nie była w stanie podać żadnych szczegółów dotyczących charakteru awarii ani tego, jak długo produkcja w zakładzie miała być wyłączona.

Wyłączenie zakładu Oskarshamn 3, eksploatowanego przez Uniper SE, może dotknąć szwedzkich konsumentów w samym środku kryzysu energetycznego. Elektrownia ma średnią moc produkcyjną 1450 megawatów, która jest niezbędna dla dostaw energii elektrycznej na południu Szwecji.

Reaktor został zaprojektowany w 1973 roku, ale uruchomiono go dopiero w 1985 roku. Początkowo jego moc wynosiła 1000 megawatów, a następnie 1200 megawatów, która została zwiększona do 1450 w 2011 roku, kiedy to elektrownia otrzymała nowe turbiny, a także nowy system obiegowy, generator i transformator. Jeśli chodzi o problemy, to nie jest to pierwszy przypadek całkowitego wyłączenia.

W 2013 roku (patrz wideo wyżej) zakwit meduz zatkał rury odpowiedzialne za wodę chłodzącą, a w lutym ubiegłego roku reaktor musiał zostać wyłączony na dziewięć dni z powodu awarii. We wrześniu 2022 roku eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przeprowadzili długoterminowy przegląd bezpieczeństwa elektrowni, i wydali zalecenia dotyczące pewnych usprawnień w zakresie bezpieczeństwa.

Autorstwo: Michał Waligóra
Wideo: YouTube.com
Na podstawie: „RMX News”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.