Archipelag Furni – skarbnica wraków

Opublikowano: 19.07.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 691

Ekspedycja do greckiego archipelagu Furni odnalazła 23 nowe wraki. Najstarsze pochodzą z VI w. p.n.e., a najmłodsze z XIX w. n.e.

Wcześniej grecko-amerykańska ekipa prowadząca The Fourni Underwater Survey znalazła w tym samym rejonie 22 inne wraki. W sumie w ciągu 9 miesięcy archeolodzy natrafili więc na 45 statków.

Archipelag Furni leży między wyspami Samos oraz Ikaria. Wg archeologów, może się tam znajdować jedno z największych skupisk historycznych wraków na świecie.

“Spodziewamy się innych sezonów [owocnych] jak te dwa pierwsze. Dane, jakie zebraliśmy, dają świetny wgląd w starożytną nawigację i handel” – podkreśla Peter Campbell z amerykańskiej RPM Nautical Foundation i Uniwersytetu w Southampton.

Ostatnie poszukiwania przeprowadzono w czerwcu i na początku lipca br., poprzednie we wrześniu 2015 r. Do najważniejszych odkryć ostatniej ekspedycji należą jednostka z amforami z późnego okresu archaicznego-wczesnego klasycznego ze wschodniego Morza Egejskiego, amfory helleńskie z Kos, trzy ładunki amfor synopejskich, wrak z północnoafrykańskimi amforami z III-IV w. n.e. oraz jednostka z ładunkiem rzymskiej zastawy.

Wraki pochodzą z różnych czasów: od późnego okresu archaicznego (ok. 525-480 r. p.n.e.) po wczesny okres współczesny (ok. 1750-1850 r.). Poza wrakami archeolodzy dokumentują też inne znaleziska, m.in. kotwice.

Odkrycia pokazują, jak ważną rolę w każdym okresie historycznym spełniały szlaki handlowe przecinające Furni. Łączyły one Morze Czarne i Egejskie z Cyprem, Lewantem i Egiptem. Niektóre jednostki przewoziły też dobra z Afryki Północnej, Hiszpanii oraz Włoch.

Badanie polega głównie na nurkowaniu wzdłuż linii brzegowej do głębokości 65 m. Na razie poszukiwania objęły mniej niż połowę linii brzegowej.

“Dla porównania, wiele większych wysp śródziemnomorskich ma zaledwie 3-4 znane wraki. By chronić 39 wraków zlokalizowanych na obszarze 875 mil kwadratowych, Stany Zjednoczone stworzyły ostatnio na Jeziorze Michigan narodowy rezerwat morski. W przypadku Furni na ok. 17 milach kwadratowych mamy 45 znanych wraków […].”

Po zakończeniu mapowania zasobów w 2018 r. wraki o największej wartości naukowej mają zostać poddane wykopaliskom.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: ScienceDaily.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.