Alkoholowe blokady aut

Opublikowano: 08.02.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 741

Przepisy wprowadzające obowiązek instalowania blokady alkoholowej w aucie dla skazanych za jazdę po pijanemu zostały przyjęte przez Sejm. Przy okazji przyjęto inne przepisy, które mają skłonić kierowców do bezpieczniejszej jazdy.

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego, która ma ułatwić walkę z pijanymi i nieostrożnymi kierowcami. Jedną z nowości jest taka zmiana w prawie, aby możliwe było stosowanie nowego ograniczenia technicznego tzw. alkolocka, czyli blokady alkholowej w samochodzie. Autami z taką blokadą będą musieli jeździć kierowcy, którzy będą się starać o przywrócenie uprawnień po orzeczeniu wobec nich zakazu prowadzenia pojazdów.

Instytucję ograniczenia uprawnień do kierowania pojazdami wyłącznie z blokadą alkoholową wprowadzono w strukturę przepisów karnych. Obowiązek wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową będzie mógł stanowić formę wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, orzekanego co najmniej po upływie połowy orzeczonego zakazu, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów – najwcześniej po upływie 10 lat.

Wspomniana blokada ma uniemożliwiać działanie silnika samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Nie zaszkodzi omówić tych mniej technicznych nowości, jakie zostaną wprowadzone do Kodeksu karnego. Ustawa zakłada przede wszystkim, by wobec pijanego kierowcy sąd orzekał środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres od lat 3 do lat 15.

Ponadto, przyjęto, aby w przypadku kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo (tzw. quasi-recydywa) sąd orzekał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Odstąpienie od dożywotniego orzeczenia środka karnego będzie mogło nastąpić jedynie w wyjątkowych wypadkach.

Ustawa zakłada także wprowadzenie obowiązku orzekania przez sąd świadczenia pieniężnego w minimalnej kwocie 5 tysięcy złotych lub 10 tysięcy złotych (w przypadku tzw. quasi-recydywistów), a wobec sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionych w stanie nietrzeźwości nawiązki w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych. Nawiązka powinna zostać orzeczona na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub na rzecz pokrzywdzonego lub osoby najbliższej (w przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości).

Do kodeksu karnego wprowadzono też nowy typ przestępstwa, polegającego na prowadzeniu pojazdów bez uprawnień po ich odebraniu. Obecnie prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest wykroczeniem.

W omawianej nowelizacji znalazły się także propozycje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h lub więcej w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane na okres 3 miesięcy, od razu przez kontrolującego ich policjanta.

Jeśli po takim odebraniu prawa jazdy osoba będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd, 3-miesięczny okres zatrzymania będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Na ten sam okres uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób, czyli o dwie osoby więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. tramp 08.02.2015 14:35

    Ciekawe jaki znajomy zajmie się produkcją i montażem “alkolocków”. To kapitalny interes sprzedawać coś, co klient jest zmuszony kupić i nie może się zbytnio targować.

  2. zaboon 09.02.2015 10:48

    A jak dmuchnie pasażer zamiast kierującego?

  3. LewI 09.02.2015 14:59

    Ja myślę, że bardzo szybko znajdzie się rozwiązanie jak obejść taką innowacyjną alkoblokade. Wtedy trzeba będzie powołać nowe zespoły do sprawdzania czy instalacja nie jest wadliwa albo czy ktos przy niej nie majstrował. Tak jak ostatnio wyszło z taksometrami.

  4. WiK.W. 09.02.2015 22:50

    Jedna uwaga: to nie sejm przyjął, tylko unia zleciła!!! W Niemczech też to wprowadzają więc niech nikogo nie zwiedzie myśl, że to “wynalazek” naszych! Wszystko idzie z babilonu!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.