Polska nie leczy seniorów

Opublikowano: 16.04.2015 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 564

Brakuje geriatrów. Specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych też jest „jak na lekarstwo”.

Za 20 lat już co czwarty Polak i Polka będzie seniorem powyżej 65. roku życia. Znacząco wzrośnie również udział osób powyżej 80. roku życia. Mimo to polski system opieki nad osobami starszymi w zasadzie nie istnieje. Nie realizowane są również Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej – alarmuje NIK.

W Polsce na 100 tysięcy mieszkańców przypada 0,8 geriatrów. Dla porównania np. w Danii jest trzech, a w Szwecji prawie ośmiu. W czerwcu 2014 r. Minister Zdrowia zatwierdził nowe programy specjalizacji, co może przyspieszyć i uprościć kształcenie lekarzy geriatrów, ale to, według Najwyższej Izby Kontroli, działania zdecydowanie niewystarczające.

Dodatkowo z racji braku systemu i adekwatnego finansowania geriatrii nie wszyscy lekarze pracują w swojej specjalności. Według naczelnej Izby Lekarskiej w 2013 r. w ramach kontraktu z NFZ świadczeń udzielała zaledwie połowa geriatrów.

NIK alarmuje, że pomimo iż geriatrów brakuje w całym kraju, w niektórych województwach sytuacja wygląda wręcz dramatycznie. Np. w województwie warmińsko-mazurskim w czasie objętym kontrolą, tzn. do połowy roku 2014, nie było ani jednego szpitalnego łóżka geriatrycznego i ani jednej poradni geriatrycznej, co więcej, żaden lekarz geriatra nie przyjmował pacjentów w ramach umowy z NFZ.

Najbardziej wstrząsające są dane dotyczące śmiertelności. W grupie pacjentów w wieku 75-89 lat hospitalizowanych na internie umiera ok. 11 proc., na geriatrii: 6 proc., a w grupie powyżej 90 lat odpowiednio: 25 i 15 proc.

Według NIK głównym problemem jest metoda rozliczania świadczeń medycznych przez NFZ, która zakłada finansowanie tylko jednej choroby, choć ludzie starsi z reguły cierpią na kilka schorzeń jednocześnie. Z przeprowadzonej przez NIK analizy wynika, że pacjent w podeszłym wieku kompleksowo prowadzony przez geriatrę funkcjonuje lepiej, a jego leczenie kosztuje mniej – rocznie nawet o 1 380 zł na pacjenta.

NIK zestawiła roczne koszty leczenia grupy pacjentów powyżej 60. roku życia, którzy byli hospitalizowani na oddziałach geriatrycznych z kosztami leczenia porównywalnej grupy pacjentów oddziałów chorób wewnętrznych. Okazało się, że szpitale i oddziały geriatryczne oferują kompleksową, odpowiednią do stanu zdrowia terapię – dzięki czemu efektywniej wydają fundusze.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.