Związki zawodowe wygrały w Strasburgu

Opublikowano: 27.05.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1855

Nie można zakazać działalności związkowej. Rząd RP będzie musiał zapłacić 12 tys. euro ugody na rzecz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego, orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

6 lat toczyło się postępowanie w sprawie zakazu działalności związkowej wydanej przez poznański Sąd. Działacze OZZ Inicjatywy Pracowniczej zaskarżyli decyzję do ETPC, która zakazywała im działalności statutowej, czyli rozpowszechniania ulotek, prowadzenia akcji protestacyjnych i informowania o łamaniu praw pracowniczych.

Sprawa dotyczyła zwolnienia dyscyplinarnego jednej z działaczek OZZ, pracownicy sklepu Aelia Duty Free na lotnisku Chopina w Warszawie. Firma Aelia postanowiła zwolnić Annę Kucharczyk wprost za działania związkowe. „Pomimo stosunkowo skromnych żądań komisji, 3 dni po poinformowaniu pracodawcy o powstaniu związku, reprezentantka IP nie została wpuszczona do strefy pasażerskiej na lotnisku. Jak ustalono w toku rozmowy z pracownikami ochrony, jej przepustka została cofnięta na wniosek pracodawcy. Po upływie kolejnych 3 dni pracodawca zapowiedział na piśmie dyscyplinarne zwolnienie Anny Kucharzyk, do którego ostatecznie doszło 7 czerwca” czytamy w wyjaśnieniu na stronie OZZIP.

Po szeregu działań protestacyjnych i solidarnościowych prowadzonych przez OZZ, firma Aelia skierowała przeciwko związkowcom pozew do Sądu o naruszenie dóbr osobistych. Poznański sąd w trybie postanowienia zabezpieczającego roszczenie, zakazał OZZ IP publikowania w środkach masowego przekazu materiałów zawierających hasła dotyczące wyzysku oraz represjonowania za działalność związkową i zastraszania pracowników i pracownic Aelii za ich działalność związkową. Zakazał także dystrybuowania 41 numeru biuletynu „Inicjatywa Pracownicza” oraz ulotek „Kupon etycznego konsumenta”. Nie wolno było związkowcom organizować pikiet związanych z wyzyskiwaniem oraz zastraszaniem i represjonowaniem pracowników i pracownic Aelii – czytamy na stronie OZZ IP.

Zakaz wydano na czas bliżej nieokreślony, potrzebny do „rozstrzygnięcia istoty sprawy”. To wzbudziło sprzeciw reprezentujących OZZ IP prawników, którzy uważają, że takie środki mogą być zastosowane przez maksymalnie rok. Zaskarżyli więc decyzję sądu jako bezprawną, niedemokratyczną i uderzającą w wolność słowa, oraz wolność do stowarzyszania się i wolność do działalności związkowej.

Zawarta ugoda, wedle której rząd RP ma zapłacić 12 tys. euro na rzecz OZZ IP, kończy wieloletnie postępowanie w tej sprawie. To czytelny komunikat, że związki zawodowe i prawa pracownicze muszą być respektowane przez pracodawców.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.