Zatrzymano aktywistę za protest pod siedzibą IPN

Opublikowano: 23.02.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1169

Wczoraj rano miał miejsce jednoosobowy obywatelski protest pod siedzibą warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej, przeciwko nominacji Tomasza Greniucha na szefa oddziału IPN we Wrocławiu. Protestujący Zbigniew Komasa został zatrzymany przez policję.

Protest transmitował dziennikarz portalu „Tu Obywatele”. Wcześniej rano w Warszawie Zbigniew Komasa postanowił zaprotestować przeciwko polityce IPN i mianowaniu na szefa wrocławskiego oddziału Tomasza Greniucha, który słynie ze skrajnie prawicowych poglądów. Kandydatura Greniucha wzbudziła oburzenie opinii publicznej, gdyż ma on na koncie przynależność do ONR i sympatie nazistowskie- na zdjęciach pozuje wykonując gest hitlerowskiego pozdrowienia.

Protest pod IPN zaczął się od namalowania znaku Polski Walczącej oraz rozlania czerwonej farby na ścianie budynku, następnie Komasa stanął z transparentem „Precz z faszyzmem”. Na miejsce szybko przyjechał patrol policji w cywilu, a po chwili dołączyło jeszcze kilku policjantów. W sumie w interwencji brało udział kilkunastu policjantów żeby zatrzymać jedynego uczestnika politycznego protestu. Po wylegitymowaniu Komasa został zatrzymany i przewieziony na komendę policji na ul. Wilczej w Warszawie.

Pod komendą zebrało się kilka osób w geście solidarności z zatrzymany. Policja przesłuchuje zatrzymanego, nie wiadomo na razie czy i jakie zarzuty zostawią postawione. Pod jednym z gmachów instytutu policjanci rozważali, czy budynek IPN jest zabytkiem (nie jest) i czy można z tego tytułu postawić zarzuty.

Dziś też padła informacja, że Greniuch nie będzie jednak szefem wrocławskiego IPN-u. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że „Dyrektorem w IPN może być wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii”, co w przypadku tego kandydata jest oczywiste, że takiej opinii nie posiada. Wcześniej jednak prezydent nie miał co do tej kandydatury zastrzeżeń i odznaczył Greniucha Brązowym Krzyżem Zasługi.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Admin WM 23.02.2021 12:14

    Myślę, że aresztowali go za graffiti.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.