Zapowiedziano zbiórkę podpisów ws. świeckiego państwa

Opublikowano: 28.03.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 826

Liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska zapowiada złożenie do Sejmu ustawy oddzielającej Kościół od państwa. Jej stowarzyszenie we współpracy z Kongresem Świeckości ma wypracować projekt do końca kwietnia. Potem muszą zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.

Moment jest dobry. Podczas ubiegłotygodniowych czarnych protestów przeciwko ustawie zaostrzającej i tak bardzo restrykcyjną na tle Europy ustawę antyaborcyjną, widoczne były hasła antyklerykalne. Na przyspieszenie prac nad ustawą wielokrotnie apelował Episkopat, co przez wiele osób zostało odebrane jako ingerowanie władzy kościelnej w sferę tworzenia prawa. W ubiegły piątek projektem Kai Godek miała się zająć sejmowa komisja polityki społecznej i rodzinnej, lecz pod wpływem zapowiedzi protestu, jej posiedzenie zostało odwołane.

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza daje możliwość prezentacji swojego projektu ustawy na forum parlamentu. Może więc zapewnić medialną widoczność. Często sięgają po nią środowiska pozaparlamentarne. Na przykład kilka dni temu Sejm odrzucił projekt ustawy, który łagodził skutki „ustawy dezubekizacyjnej”. Swoje projekty zapowiedzieli także m.in. byli korwinowcy z KNP (w sprawie handlu w niedzielę) oraz antyszczepionkowcy. Barbara Nowacka była już pełnomocniczką projektu „Ratujmy Kobiety”, a w styczniu br. zapowiedziała kolejne obywatelskie ustawy (w kwestii antykoncepcji i środowiska). Żeby móc je jednak wprowadzić pod obrady Sejmu, trzeba zebrać 100 tys. podpisów, co jest sporym wyzwaniem. Na razie nie wiadomo kto je będzie zbierał.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Nowacka stwierdziła, że jej projekt będzie dotyczył m.in. finansowania religii w szkołach, świeckości urzędów czy „regulacji spraw gospodarczych dotyczących Kościoła”. O konkretach nie chciała ze “Strajkiem” rozmawiać. “Projekt nie jest jeszcze gotowy. O szczegółach będę mogła opowiedzieć, gdy zostanie złożony u marszałka Sejmu, pod koniec kwietnia” – powiedziała.

Autorstwo: DD
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

24 komentarze

 1. Abaddon 29.03.2018 07:22

  Zarówno religie jak i polityka mają wspólne cele: zmusić ludzi do posłuszeństwa, pozbawić ich godności, wmówić że są tępymi owcami i mają żyć w biedzie podczas gdy wszyscy “na górze” robią dokładnie na odwrót. Tyle że religia wmawia nam nagrodę po śmierci a polityka ogłupia tych pozornie inteligentniejszych, którzy się nie łapią na mgliste i niesprawdzalne obietnice, nie realizowanymi obietnicami doczesnymi. Uzupełniają się jak lwy i szakale. Czas wyjść z matrixa. Oddzielić politykę oraz religię od ludzi!

 2. Youpidou 29.03.2018 09:24

  Na wszystkie kościoły, meczety, synagogi etc. powinno się wznieść wykup na wynajem ziem.
  każda instytucja religijna musi płacić za swoją siedzibę – TYLKO od swoich LOKALNYCH ,,poddanych”.
  Na każdy nowy wybudowany budynek MUSI być zgoda mieszkańców miasta, gmin.
  jeśli w danym terminie instytucja nie zapłaci za ,, wynajem ziemi” – albo się burzy albo oddaje do innych NIE RELIGIJNYCH celów.
  To samo tyczy się domów pastorów, biskupów itp. – powinien być TYLKO jeden na miasto a nie jak to zwykle bywa – jeden na kościół.

  Nie mówiąc już o lekcjach etyki, religii oraz obrzezań, komunii, bierzmowań, chrztu – wszystkiego ZAKAZAĆ do 18 roku życia. Każda instytucja MUSI chronić swoje miejsce przed ludźmi NIEPEŁNOLETNIMI, gdyż nie powinni mieć oni do niego wstępu.

 3. MasaKalambura 29.03.2018 12:00

  Patrzcie jak się komuszki nie swoją własnością przejmują. Paszoł won jeden z drugim. Nie twoje nie rusz. Nikt cię na sile do wiary nie przymusi. Te czasy dawno minęły, przynajmniej na zachodzie. Nie minęły za to czasy przymuszania do niewiary. Na wiele sposobów.

  Zarówno polityka jak i religia są dla ludzi którzy myślą.
  Jeśli ludzie stają się bezwolnymi robotami, ich religia i polityka jest tego odzwierciedleniem. Kiedy są świadomymi, miłującymi ludźmi pokoju, też.

  Nie wszystkie religie wskazują biedę jako właściwą drogę życia. Jałmużna obowiązkowa to obowiązek dbania o własny majątek. Biedacy nie mają obowiązku jałmużny. A ręka dająca jest lepsza od biorącej.

  Prosić Boga należy o dobro zarówno w tym życiu jak i w życiu przyszłym. I wstawać rano codziennie do pracy. I nie poprzestawiać wyłącznie na błaganiu.

  A co do artykułu. Dziwie się, ze taka wielka znów presja by zaostrzyć ustawę antyaborcyjną oraz presja ruchów przeciwnych, a nikt nie mówi o zakazie prawnym przyczyny aborcji czyli powszechnego cudzołóstwa. Zakazie promocji życia w cudzołożnych związkach w telewizji, kinie, prasie czy internecie. Nie wspominając o szkole. A w to miejsce promowania życia w rodzinie. Bez tego tamto jest tylko pustym gadaniem. Walcem hipokryzji.

 4. Fenix 29.03.2018 12:18

  Warto zacząć od dzielenia władzy prawem, to wszystkim służy .
  Wszyscy partyjniacy i religianci won z sejmu !
  Wolni ludzie bez przywilejów w sejmie, stanowią wybór Ja , jedno prawo każdego .

 5. Fenix 29.03.2018 12:45

  @ Masa, Każdego pożycie seksualne to moje i jego ,i nic ci do tego ! Walcem po twojej hipokryzji zniewolenia kobiet. Ja mam takie samo prawo jak ty , ty masz takie samo prawo jak Ja !

 6. MasaKalambura 29.03.2018 12:49

  Wskaż jedną, którą zniewalam.
  Nie jestem zwolennikiem zaglądania ludziom do łóżek. I sprawdzania co z kim i jak to robią.
  Ale nie znaczy ze pochwalam wszechobecną dziś promocje takiego cudzołożnego stylu życia (którego nie oszukujmy się tez byłem w jakiś sposób częścią). Płytki frywolny seks z każdym i każdą. Płytcy ludzie. Płytkie relacje. Płytcy wyborcy. Płytcy politycy i religie. I mamy świat jak widać. Życie w bezsensie i konsumpcji wszystkiego. Aż do upadku planety.

 7. Youpidou 29.03.2018 16:47

  @ masa

  bez komentarza:

  ,,Patrzcie jak się komuszki nie swoją własnością przejmują. Paszoł won jeden z drugim. Nie twoje nie rusz. Nikt cię na sile do wiary nie przymusi. Te czasy dawno minęły, przynajmniej na zachodzie. Nie minęły za to czasy przymuszania do niewiary. Na wiele sposobów. ”

  To nie są ICH tereny, wiara w judaistycznych bogów i wpłacanie do ich kieszeni przez
  wszystkich PODATNIKÓW jest CHORE! jakim prawem wszyscy ludzie muszą płacić na
  INSTYTUCJE religijne, jakąkolwiek gałęzi i rodzaju jej wyznawania?

  Jeśli boli Cię fakt (a widać, że boli), że komuś nie odpowiada system opłacania wynajem
  [wykup(?)] ziem przez sukiennych a także przez czarnego sześcianu gdzie TE ZIEMIE BYŁY BEZPRAWNIE PRZEJMOWANE na każdej ziemi Europy, Australii, Azji, obu Ameryk ORAZ
  wydawania kar, za nieposłuszeństwo wobec prawa lokalnego/państwowego TO tylko ty masz problem.

  Czasy religii już dawno powinno iść w nie pamięć, zmuszać dziecko do
  wyznawania jakiejkolwiek wiary jest tym samym co zmuszanie go do robienia
  nierealizowanych swoich planów za dziecka/młodzieńcza – bo w naszych czasach tego nie było a ty masz okazję. TO JEST TWÓJ RELIGIJNO-SPOŁECZNY
  KOMUNIZM.

  jesteś tym samym niewolnikiem ((religijnym)) jak każda osoba płacąca za kredyt w banku.
  możesz wręcz błagać i prosić o przebaczenie do swojego ((boga)) a i tak ON (nie ona) ma cie w gdzieś, bo ty musisz wręcz klęczeć, bić pokłony
  w jedną stronę gdzieś na czarny sześcian wzniesiony na piasku.

 8. MasaKalambura 29.03.2018 16:59

  Komuszki nie tylko własność innych jak swoją traktują ale i dzieci innych na swoją modlę chciałyby przejąć. Jak za Stalina do pionierów. Wara wam od własności innych. I od wiary innych. I od dzieci innych.

 9. Youpidou 29.03.2018 17:50

  wara wam religijni od dzieci, wolne dziecko samo zdecyduje czy chce być wierzące czy nie, czy chce być obrzezane jako dorosłe, czy ma być zmuszane do bycia obrzezanym jako niemowlę, bo tak jak rodzic chce tak ma być – bo to jego.

  Boli Cie fakt, że powiedziałem prawdę, wy za mieczem i ogniem zabijaliście ,,niewiernych”, zmuszaliście ich do bycia niewolnikami… Pochwal się ile niewolników miał Mahomet, ile muzułmanów miało niewolników, pochwal się podbojami Islamu,czemu Egipt mówi po arabsku?? Siłą i mordem zabraliście TO co do was nie należy.

  Wy tego nie kupiliście, tylko OKRADLIŚCIE od tych co żyli wolno bez reprezentantów swoich lokalnych ,,myślicieli” w budynkach sakralnych, wy co reprezentujecie religię abrahama szerzyliście wojny w imię swoich co chcę to wezmę i zawładnę.

  Ty niczym się nie różnisz od Tych Ostaszewskich, Sztuhrów, Nowickich – masz religię to i masz ateizm. Czyste pustogłowie od walenia głową w podłogę 5x dziennie daje we znaki.

 10. Fenix 29.03.2018 17:51

  Nie będziesz miał bogów cudzych przed sobą , kto jest twoim bogiem ? Partii polityka i religii polityka grają do jednej bramki , tam człowiek zawsze przegrany .

 11. MasaKalambura 29.03.2018 18:56

  Oczywiście kolejny komunistyczny manifest – rodzicie zostawcie dzieci, one same się wychowają, nauczą dobrych manier, poznają zasady miłości bliźniego i możliwość osiągnięcia połączenia ze swym Stwórcą w prostej codziennej modlitwie.

  A ja widzę, ze jak zostawię swoje dziecko wam komunistyczna swoloczy, to zdemoralizujecie je w młodym wieku, tak ze będzie jak ta szara masa podłączona do cycka państwa. Daj mi prace, daj odzienie, daj mi seksu, wszystko teraz.
  Wy macie swoje dzieci i je wychowujecie po swojemu. A my mamy swoje i nauczymy ich naszych wartości. Zobaczymy które zaopiekują się swoimi rodzicami na starość. I kto osiągnie ostateczne zwycięstwo.

  Mnie nic nie boli, to ciebie boli wiara innych i to ty powłasność innych rękę wyciągasz.
  Niech się przeszłe pokolenia same tłumaczą przed Bogiem. Ja nikogo tłumaczyl nie będę. A szczogolnie przed takimi czerwonymi burakami. Sam nie mam niewolników a urodziłem się w państwie; które niewolnikami szarego PRLu uczyniło wszystkich niemal obywateli. A teraz wpychało nas w łapy niewolnictwa lichwy, codzolostwa i innej cholery. I tylko w Bogu jest przed tym ratunek

 12. Fenix 30.03.2018 07:36

  @Masa nie ma naszych i waszych wartości , dzielisz ludzi na starcie , chcesz ludziom narzucić swoje wartości ? Ja , uniwersalne !!! Wartości są jedne dla wszystkich ludzi.
  Człowiek i jego tworzenie to wartości najwyższe w życiu człowieka .
  Człowiek i jego życie to wartość najwyższa , niepodzielne Ja , człowiek.
  Dzieleniem władzy się zajmij , nie sprawowaniem władzy nad ludźmi , przez religiantów i politykierów chciwych władzy i chciwych długu z lichwy , ich bóg to pieniądz, a oszustwem posługują się ludźmi.

 13. MasaKalambura 30.03.2018 07:57

  Wartości w tym życiu i w życiu ostatecznym są nieco inne. Inne są wartości dla tych którzy wierzą tylko w to życie, i inne dla tych, którzy wierzą w życie ostateczne, i którzy do ostateczności się przygotowują.

 14. Fenix 30.03.2018 08:07

  Ty o życiu ostatecznym? Czego ty się boisz ?
  Ja o życiu , nieograniczonym, wiecznym, wolnym! Bez strachu.
  Widzisz różnicę ?

 15. MasaKalambura 30.03.2018 08:17

  Ja widzę. A czy komuszki widzą?

 16. Fenix 30.03.2018 08:28

  Co widzisz, ten strach w sobie , czy komuszki widzą ?
  Ja , chcę być w życiu ! Ja widzę ,to za mało ?

 17. MasaKalambura 30.03.2018 08:53

  Strach przed umieraniem widze dookoła.
  W strachu przed wiecznością drżą i tu być wolą.
  Nieprzygotowani boją się wieczności.
  W pożądaniach cierpią szukając radości.

  W sobie strachu nie mam, jak tylko przed Bogiem,
  Ze pozwoli duszy mojej popaść w wieczną trwogę
  Bo przed Panem Niebios, całego istnienia
  Światłem chce być jasnym niczym gwiazdy nieba.

 18. Fenix 30.03.2018 09:06

  Strach przed rozliczeniem z życia przeżytego , Ja jestem sędzią sprawiedliwym . Umieranie to przemijanie , jest nieuchronną i naturalną częścią życia Ja , o / w tym czasie.
  Ja ,uniwersum.
  Widzieć życie to za mało , i nie reagować na niegodziwości ?
  Doświadczać życia , to być w życiu , mieć wpływ na życie, wyznaczyć kierunek , zmieniać życie na lepsze.

 19. MasaKalambura 30.03.2018 10:45

  I stawiać opór tym co świat chcą zniszczyć.

 20. Fenix 30.03.2018 11:03

  Każdy opór to mniej mocy ? Wielka moc tam, gdzie oporu brak.
  W naszej mocy, niech moc będzie z nami!
  Czujesz się dobrze wśród przyjaciół, prawda.
  Nie twórz wrogów ,z przyjaciół. Wszyscy jesteśmy ludźmi.

 21. MasaKalambura 30.03.2018 11:23

  Nie moja wola niech się dzieje, ale Wola Stwórcy.
  W oparciu o Jego Moc wydatku własnej nie poczujesz.
  Kto wrogiem jest Boga i moim się staje
  Nie z mojej woli lecz z jego.

 22. Fenix 30.03.2018 11:31

  @ Masa , Ja zdrowia ci życzę 🙂

 23. MasaKalambura 30.03.2018 11:52

  Zawsze, a nie od święta. Ja również 😉

 24. Aida 30.03.2018 14:44

  oo czat zniknął całkowicie. To ja tak niemerytorycznie tylko. Dzień dobry 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.