Yellowstone jest znacznie większym wulkanem

Opublikowano: 19.04.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Na dorocznym spotkaniu amerykańskich sejsmologów poruszono temat Yellowstone. Naukowcy z Uniwersytetu w Utah przedstawili ustalenia na temat oceny wielkości superwulkanu biegnącego w głąb ziemi. Uzyskane informacje potwierdzają to, o czym donosiliśmy już w przeszłości, podziemne rezerwuary roztopionych skał są znacznie bardziej rozbudowane niż sądzono dotychczas.

Badania potwierdziły, że pod Yellowstone znajduje się o 50% więcej magmy niż wynikałoby z poprzednich ustaleń. To kluczowa informacja dla zrozumienia, jakie procesy mogą kształtować ewentualną erupcję. To, że Yellowstone znajduje się w miejscu zwanym “gorącym punktem” wiadomo już od dawna. Jest to jednak jedyny taki punkt, który znajduje się w środku kontynentu. Pozostałe to na przykład Hawaje czy Islandia, więc są to raczej wyspy wulkaniczne. Z Yellowstone jest inaczej a fakt, że ten superwulkan znajduje się niemal w środku kontynentu może najwyżej martwić, gdyż na wypadek erupcji kontynent ten jest raczej skończony.

Ostatni wybuch tego superwulkanu miał miejsce około 640 tysięcy lat temu. Wiadomo jednak, że nie był to pojedynczy epizod, lecz erupcji było kilka i ich ślady pozostają widoczne do dzisiaj. Wspomniany “hotspot” jest raczej stacjonarny, ale skorupa ziemska jest w ruchu, więc przez miliony lat erupcje Yellowstone “obstrzelały” kolejne fragmenty okolicy. Amerykanie od dawna zadają sobie pytanie, kiedy nastąpi kolejna erupcja. Tego typu zdarzenia występują, co jakiś czas a ostatnie miało miejsce 70 tysięcy lat temu w miejscu dzisiejszego Jeziora Toba. Wtedy niemal doprowadziło to do wyginięcia homo sapiens. Wybuch Yellowstone byłby również kłopotem na skalę globalną, ale przede wszystkim powaliłby na kolana największe światowe mocarstwo, Stany Zjednoczone.

Eksperci z Utah uważają, że oprócz wielkich erupcji w obrębie Yellowstone, co kilkadziesiąt tysięcy lat dochodzi do mniejszych wybuchów. Ogromna komora magmowa zlokalizowana pod parkiem narodowym jest jeszcze większa niż przypuszczano i tym tłumaczy się niezwykłą działalność hydrotermalną w tej okolicy. W ten sposób próbuje się tez tłumaczyć gwałtowny wzrost poziomu gruntu notowany od kilku lat. Zwykle inflacja terenu oznacza po prostu przepełnianie się komory magmowej typowe przed wybuchem. Specjaliści twierdzą, że ostatnie ustalenia pozwolą nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje oraz czy grozi nam rychła katastrofalna erupcja Yellowstone.

Na podstawie: Yahoo News
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ