Wyciek tajnych dokumentów wywiadu wojskowego Finlandii

Opublikowano: 18.12.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 332

W Finlandii wybuchł skandal po pojawieniu się w mediach informacji o „tajnym ośrodku” wywiadu wojskowego. Wszczęto postępowanie karne w tej sprawie.

W sobotę fiński dziennik „Helsingin Sanomat” opublikował artykuły na podstawie „szczególnie tajnych dokumentów, o których informuje się po raz pierwszy”. Gazeta ujawniła cele działania centrum wywiadowczego fińskiej armii, a także miejsce, w którym się ono znajduje — Tikkakoski niedaleko miejscowości Jyvaskyla w środkowej Finlandii (ok. 300 km na północ od Helsinek).

Jak pisze „Helsingin Sanomat”, do zadań placówki należy kontrolowanie różnego rodzaju sygnałów z różnych stron świata, ale w praktyce jej uwaga skupia się na Rosji. Fiński ośrodek zajmuje się głównie wykrywaniem mobilizacji oddziałów wojskowych na obszarze dawnego rosyjskiego okręgu wojskowego w rejonie Petersburga. — W praktyce centrum rejestruje, analizuje i klasyfikuje promieniowanie elektromagnetyczne rosyjskich sił zbrojnych — informuje dziennik. Na tej podstawie Finowie są w stanie rozpoznać rodzaje i ruchy rosyjskich wojsk.

Ujawnienie dokumentów spotkało się z reakcją władz. “Tajne dokumenty zostały przekazane nielegalnie. Wszczęto postępowanie karne” — powiedział prezydent Sauli Niinisto. “To może wpłynąć na narodowe bezpieczeństwo i stosunki Finlandii z innymi krajami” — ocenił w wywiadzie dla radia Yle.

Zdjęcie: Konstantin Chalabov (Sputnik)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

Ze strategicznego punktu widzenia, lepiej, kiedy istnienie tajnego ośrodka jest jawne, niż gdy obsługa tajnego ośrodka błędnie myśli, że wróg o niej nie wie…