Wpływ zmieniającego się klimatu na Arktykę

Opublikowano: 04.05.2008 | Kategorie: Ekologia i przyroda

Liczba wyświetleń: 578

Zmiany klimatu mają silniejszy i szybszy wpływ na Arktykę niż sądzono wcześniej, ujawnia nowy raport międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.

Publikacja WWF pt. Arctic Climate Impact Science – An Update Since ACIA przedstawia najszerszy możliwy przegląd dostępnych opracowań naukowych dotyczących wpływu zmian klimatu na Arktykę od czasu wydania poprzedniego raportu na ten temat pt. Arctic Climate Impact Assessment (ACIA) w 2005 roku.

Zebrane dane pokazują, że globalne ocieplenie powoduje zmiany, które oddziałują zarówno na arktyczną atmosferę, oceany, lód morski, śnieg i wieczną zmarzlinę, jak i na populacje różnych gatunków, łańcuchy pokarmowe, ekosystemy i społeczności ludzkie.

Raport stwierdza, że topnienie arktycznego lodu morskiego i pokrywy lodowej Grenlandii, będącej częścią Arktyki, odbywa się w znacznie wyższym tempie niż dotychczas. Dziś eksperci naukowi zastanawiają się nawet, czy nie dochodzimy do punktu krytycznego znanego w języku angielskim jako „tipping point” (punktu w którym, z powodu zmian klimatu, naturalne systemy mogą doświadczyć gwałtownych, szybkich i możliwie nieodwracalnych zmian).

– Arktyka jest nie tylko jednym z najbardziej podatnych na zmiany klimatu miejsc na Ziemi, ale także miejscem, gdzie ta podatność może mieć negatywne skutki dla całego świata – mówi Wojciech Stępniewski, Kierownik projektu „Klimat i energia” w WWF Polska.

Zgodnie z ubiegłorocznym raportem Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatycznych, stopnienie całej pokrywy lodowej Grenlandii spowodowałoby podwyższenie się poziomu mórz o 7.3 metry, co mogłoby mięć dramatyczne, globalne skutki. Choć w chwili obecnej nie można w sposób dokładny przewidzieć jaka cześć pokrywy lodowej roztopi się w najbliższym czasie, nowy raport pokazuje, że w ciągu ostatnich paru lat straciliśmy o wiele więcej masy lodowej niż przewidywały dotychczasowe modele naukowe.

Dramatycznie zmalała masa letniego lodu Arktyki. Duży spadek masy lodowej nastąpił w 2005 roku, a rekordowa utrata miała miejsce w roku 2007. We wrześniu 2007 roku stopiło się o 39% więcej lodu morskiego niż średnio w latach 1979 – 2000. Jest to najwyższy wynik odkąd w 1979 roku rozpoczęto monitoring satelitarny, a także, bazując na danych z monitoringu okrętów i lotnictwa – najwyższy dla całego XX wieku.

Część tych zmian niesie ze sobą potencjał ogrzania Ziemi znacznie ponad to, co przewidują modele naukowe. Zdaniem WWF, obecne modele klimatyczne niedostatecznie uwzględniają zasadnicze czynniki, które leżą u podłoża zmian jak np. zależność między grubością lodu a temperaturą wody.

– Już dziś stoimy przed pilnym zadaniem zmniejszenia globalnych emisji dwutlenku węgla do poziomu, który pozwoli uniknąć postępującego ocieplania się Arktyki i przewidywanych negatywnych skutków ubocznych zmian klimatu – dodaje Stępniewski.

Źródło: WWF Polska


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.