Władze Wenezueli są gotowe do negocjacji z opozycją

Opublikowano: 29.01.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1575

Władze Wenezueli są gotowe do negocjacji z opozycją, powiedział w wywiadzie dla stacji telewizyjnej RT szef wenezuelskiego MSZ Jorge Arreas. Dyplomata podkreślił, że obecne władze tego kraju są gotowe do dialogu w każdej chwili pod warunkiem zainteresowania ze strony opozycyjnych kandydatów do władzy. „Chciałbym, aby życzenie wyszło z ich strony. Aby oni poprosili o zgodę swoich szefów w USA, abyśmy usiedli przy stole negocjacyjnym i zaczęli szukać rozwiązania” — powiedział Arreas.

Jednocześnie minister spraw zagranicznych Wenezueli podkreślił, że wszelkie konsultacje dwustronne mogą być prowadzone tylko w ramach obecnej konstytucji, której postanowieniom podlegają wszyscy bez wyjątku mieszkańcy kraju.

Arreas powiedział, że wenezuelskie władze pozostają w stałym kontakcie z opozycją i przypomniał, że w grudniu zeszłego roku strony były bliskie porozumienia, jednak opozycja ostatecznie odrzuciła je.

Kolejne zaostrzenie kryzysu politycznego w kraju miało miejsce 23 stycznia, kiedy lider opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym szefem kraju. Polityk oświadczył, iż planuje powołać do życia organ tymczasowy w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego w kraju, a także warunków do zwrotu aktywów, które odebrano Wenezuelczykom za pośrednictwem bezprawnych metod. Tego samego dnia został uznany przez władze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także kilku państw Ameryki Łacińskiej. Obecny prezydent Wenezueli oskarżył Waszyngton o podżeganie i próbę zorganizowania zamachu stanu w kraju i zerwał stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi.

Juan Guaido poprosił brytyjską premier o to, by nie zwracała rządowi Maduro sztabek złota. Poinformował o tym Ambito, zsyłając się na słowa Guaido. Podkreśla się, że opozycjonista wysłał taki sam list do szefa Banku Anglii Marka Cerny. Według danych wydania Guaido nie dostał odpowiedzi ani od May, ani od Cerny.

Wcześniej agencja Bloomberg, powołując się na źródła, poinformowała, że Bank Anglii odmówił wydania Maduro złota o wartości 1,2 mld dolarów. Jak poinformował agencję anonimowy rozmówca, decyzja ws. niewydania złota została podjęta po tym, jak wysoko postawieni amerykańscy urzędnicy, w tym sekretarz stanu USA Mike Pompeo i doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton wywarli presję na kolegów z Wielkiej Brytanii.

USA nałożyły na Wenezuelę nowe sankcje. Restrykcjami objęto między innymi państwową spółkę energetyczną PDVSA. Waszyngton zablokuje aktywy korporacji o wartości siedmiu miliardów dolarów. Sekretarz Departamentu Skarbu USA Steven Mnuchin zauważył, że wszelkie zakupy wenezuelskiej ropy mogą doprowadzić do blokady kont nabywców. Z kolei doradca amerykańskiego prezydenta John Bolton dodał, że Waszyngton apeluje do wojskowych i sił bezpieczeństwa Wenezueli o uznanie nowej władzy w państwie.

Zdjęcie: Voice of America (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.