Winny strzelaniny w meczecie otrzymał szansę na zwolnienie warunkowe

Opublikowano: 29.05.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1155

Rodziny ofiar strzelaniny w meczecie w Quebec City (Kanada) komentując wyrok sądu najwyższego mówią, że 17 dzieci, które straciły ojców, któregoś dnia mogą na ulicy stanąć oko w oko z zabójcą taty.

W piątek sąd zdecydował, że skazany po 25 latach będzie mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe. Sąd uznał też za niekonstytucyjny przepis z kodeksu karnego z 2011 roku, który w przypadku wielokrotnych zabójstw pozwalał sędziom na skazywanie na dożywocie bez możliwości ubiegania się o zwolnienie warunkowe po 25 latach oraz na odbywanie wyroków za każde zabójstwo po kolei. Aby uszanować godność każdego człowieka, „Karta Praw i Swobód” wymaga od Parlamentu pozostawienia szansy na resocjalizację, nawet z przypadkach, w których resocjalizacja wydaje się nieistotna.

Strzelanina miała miejsce 29 stycznia 2017 roku. Zginęło sześciu mężczyzn.

Islamic Cultural Centre of Quebec stwierdziło, że sąd niewystarczająco wziął pod uwagę okrucieństwa wielokrotnego zabójstwa, a także nienawistnej, islamofobicznej i rasistowskiej natury zbrodni. Członkowie meczetu powiedzieli, że są zawiedzeni decyzją sądu. Z drugiej strony jednak wyrok kończy postępowanie sądowe i od tej pory będzie można skupić się na przyszłości. Współzałożyciel meczetu Boufeldja Benabdallah skomentował, że decyzja sądu narusza równowagę między dawaniem kryminaliście szansy na resocjalizację a poczuciem sprawiedliwości ofiar jego przestępstwa.

Alexandre Bissonnette przyznał się do winy – do dokonania sześciu zabójstw pierwszego stopnia. Został skazany na dożywocie, z możliwością zwolnienia warunkowego po 25 latach (najwcześniej w 2042 roku). Jeden z jego prawników powiedział później, że jego klient przyjął wyrok z ulgą.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.