Wielki lądolód na Marsie

Opublikowano: 02.12.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2

Mars Reconnaissance Orbiter odkrył na Marsie wielkie pokłady lodu. Wielki lądolód znajduje się pod powierzchnią Utopia Planitia, w miejscu, w którym w 1976 roku wylądowała sonda Viking. Lądolód jest niemal wielkości Polski, a jego grubość wynosi od 80 do 170 metrów. W połowie składa się on z wody wymieszanej z pyłem, skałami i pustymi przestrzeniami.

Zespół Cassie Stuurman donosi na łamach “Geophysical Research Letters”, że lądolód powstał najprawdopodobniej wskutek opadów śniegu, który został później przykryty innym materiałem. Brak jest śladów, by doszło do jego topnienia i pojawienia się jeziora.

Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się Utopia Planitia, gdyż w tamtym regionie zauważono pęknięcia i obniżenia gruntu, które w Ziemi są chakterystyczne dla działalności lodu. W przyszłości Utopia Planitia może stać się celem ekspedycji załogowych. Panuje tam bardziej przyjazny klimat niż na biegunach, a obecność lodu zapewni ludziom niezbędną wodę.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Astronomy.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o