Większość krajów UE odrzuciła pomysł telekomów

Opublikowano: 06.07.2023 | Kategorie: Gospodarka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2345

Większość krajów UE odrzuciła ofertę europejskich operatorów telekomunikacyjnych, którzy proponowali zmuszenie światowych gigantów technologicznych do sponsorowania rozwoju infrastruktury internetowej w regionie, w szczególności sieci 5G i szerokopasmowego internetu kablowego.

Według Reutera, powołując się na dobrze poinformowane źródła, szefowie europejskich ministerstw związanych z sektorem telekomunikacyjnym z 18 krajów UE albo całkowicie odrzucili inicjatywę wprowadzenia specjalnego podatku, albo skrytykowali ją podczas spotkania z komisarzem europejskim Thierrym Bretonem w Luksemburgu. Takie stwierdzenia korespondują również ze stanowiskiem unijnych regulatorów telekomunikacyjnych – grupy BEREC.

Wiadomo, że Deutsche Telekom, Orange, Telefonica i Telecom Italia chcą, aby informatyczni giganci zrekompensowali część kosztów utrzymania i rozwoju infrastruktury internetowej i znaleźli zrozumienie dla Bretona, który notabene pełnił kiedyś funkcję szefa Telekomunikacji Francuskiej. Google, Apple, Meta, Netflix, Amazon i Microsoft zgodnie z przewidywaniami odrzuciły pomysł takich podatków, twierdząc, że już inwestują w cyfrowy ekosystem.

Unijni ministrowie podkreślili, że nie ma wiarygodnych materiałów analitycznych, które pozwoliłyby przewidzieć konsekwencje takiego podatku i zbadać inne czynniki. W szczególności nie jest wykluczone, że giganci technologiczni faktycznie przerzucą opłatę na barki swoich klientów, podnosząc ceny usług. Ministrowie przypomnieli też o prawdopodobieństwie naruszenia unijnych zasad „neutralności sieci”, które nakazują równe traktowanie wszystkich użytkowników, brak barier dla innowacji i walkę z produktami niskiej jakości.

Krytycy proponowanego podatku to Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Litwa, Malta i Holandia. Cypr, Francja, Grecja, Węgry i Włochy poparły ten pomysł, podczas gdy Polska, Portugalia i Rumunia albo zajęły stanowisko neutralne, albo unikały jasnego mówienia, że stanowisko to nie zostało jeszcze ukształtowane.

Oczekuje się, że Breton do końca czerwca opublikuje raport podsumowujący opinie, które otrzymał od gigantów technologicznych, dostawców usług telekomunikacyjnych i innych osób z branży, aby wskazać swoje własne zamiary w tym kierunku. Zanim inicjatywy legislacyjne staną się prawem, muszą być skoordynowane z przywódcami UE, a w szczególności z władzami ustawodawczymi na szczeblu krajowym.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.