Więcej obcokrajowców i wypadków w budownictwie

Opublikowano: 09.07.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1938

Branża budowlana mierzy się obecnie ze skutkami kryzysu gospodarczego, między innymi dlatego ma ograniczać wydatki przeznaczane na bezpieczeństwo pracowników. Portal PulsHR.pl zauważa jednocześnie rosnącą liczbę wypadków na budowach, co spowodowane jest np. przez rosnącą liczbę zatrudnianych imigrantów, nieznających dobrze języka polskiego.

Główny Urząd Statystyczny wskazuje w swoich ostatnich danych na pogorszenie się sytuacji szeroko pojętej branży budowlanej. W maju mierzyła się ona z koniunkturą na poziomie -11,4%, co według PulsHR.pl skłania ją do ograniczenia „wydatków operacyjnych”.

Wiąże się to zwłaszcza z pogorszeniem się bezpieczeństwa w branży, co widać najlepiej po innych statystykach, tym razem dotyczących liczby wypadków. W ubiegłym roku na budowach zginęło 41 osób, a łącznie odnotowano 3703 wypadki przy pracy. To tymczasem najwyższy wskaźnik w sektorze produkcyjnym.

Wspomniany portal zauważa, że liczba wypadków w branży budowlanej ma związek z coraz częstszym zatrudnianiem imigrantów przez firmy. Obcokrajowcy nie znają bowiem języka oraz mają inne podejście do kwestii bezpieczeństwa. Tymczasem przedsiębiorcy nie zapewniają edukacji zatrudnianych osób, ani tym bardziej tłumaczy.

Dodatkowo w rozmowie z PulsHR.pl Łukasz Wawrzyniak z W&W Consulting stwierdza, że „dodatkowym problemem jest powszechne angażowanie firm podwykonawczych oferujących niskie stawki za wykonanie prac w branży budowlanej, co prowadzi do niedostatecznego wyposażenia pracowników w odpowiednie i bezpieczne narzędzia pracy, środki ochrony indywidualnej oraz braku odpowiedniego przeszkolenia”.

Na podstawie: PulsHR.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.