Weganizm to religia? Zdecyduje sąd!

Opublikowano: 03.01.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1782

Sąd w Norwich rozstrzygnie w najbliższym czasie niecodzienny dylemat weganina Jordia Casamitjana, mężczyzna twierdzi bowiem, że tak zwany etyczny weganizm to rodzaj przekonań religijnych, które powinny podlegać ochronie prawnej. Pozew jest reakcją na zwolnienie z pracy, jak twierdzi powód, posadę stracił właśnie przez niewygodą dla szefa, własną filozofię życia.

Mężczyzna pracował dla League Against Cruel Sports, przedstawiciele organizacji poinformowali, że Casamitjana został zwolniony z powodu „rażących naruszeń”, sam zainteresowany uważa, że powód był zupełnie inny. Weganin miał powiedzieć swoim współpracownikom, że pieniądze z funduszu emerytalnego organizacji są inwestowane w przedsiębiorstwa zaangażowane w testowanie produktów na zwierzętach, co kłóciło się z jego poglądami.

Zwolniony weganin złożył pozew, sąd rozpatrzy go 8 stycznia, sędzia będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, czy weganizm można uznać za religię, a przekonania wegan objąć ochroną prawną. Obecnie w Wielkiej Brytanii by poglądy można było chronić poprzez zapisy ustawy Equality Act z 2010 roku, należy spełnić szereg warunków. Dokument ten jest pierwszym w Wielkiej Brytanii, aktem prawnym, który reguluje kwestie równouprawnienia i dyskryminacji, między innymi na tle wyznania lub wiary.

Zdaniem prawnika reprezentującego Casamitjana, etyczny weganizm jest formą przekonania filozoficznego i już samo to wystarczy, by móc liczyć na ochronę prawną. „Choć sposób, w jaki zostałem zwolniony był dla mnie niezwykle bolesny, ze sprawy może wyniknąć coś dobrego, jeżeli uda mi się zapewnić etycznym weganom taką ochronę” – wyznał powód.

Na podstawie: The Sky News
Zdjęcie: avitalchn (CC0)
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.