W Szwecji powstaną pierwsze bazy NATO

Opublikowano: 11.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1370

Szwecja nie przystąpiła jeszcze do Sojuszu Północnoatlantyckiego w związku z wymaganiami stawianymi jej przez Turcję. Mimo to tamtejszy centroprawicowy rząd zamierza pozwolić na stworzenie na szwedzkim terytorium amerykańskich baz wojskowych. Jednocześnie władze w Sztokholmie próbują przykryć ten fakt użyciem terminologii sugerującej, że wcale nie chodzi o obiekty zbudowane specjalnie na potrzeby Stanów Zjednoczonych.

Dotychczas szwedzki minister obrony Pål Jonson z liberalno-konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej zaprzeczał, jakoby władze w Sztokholmie chciały u siebie amerykańskiej obecności wojskowej. Teraz polityk poinformował jednak o rozmowach prowadzonych przez rząd Szwecji z przedstawicielami administracji Stanów Zjednoczonych.

Na mocy przygotowywanego przez obie strony porozumienia, w Szwecji zostałyby oficjalnie zlokalizowane „obszary baz wojskowych USA”. Rząd w Sztokholmie, używając tego typu terminologii, chce bowiem uniknąć kontrowersji, które wzbudziłoby określenie ich mianem „amerykańskich baz wojskowych”. Tak naprawdę nawet państwowa agencja prasowa nie jest w stanie wytłumaczyć różnicy powyższymi terminami.

Mats Knutsson, publicysta szwedzkiej telewizji publicznej SVT, przypomniał w tym kontekście o podobnym manewrze wykonanym przez władze sąsiedniej Norwegii. Były one mianowicie krytykowane za pośrednie zezwolenie na budowę amerykańskich baz wojskowych, chociaż same nie używały tego określenia.

Amerykańskie obiekty w Szwecji powstaną, mimo że wciąż nie jest ona członkiem NATO. Jej kandydaturę wciąż blokuje bowiem Turcja, domagająca się między innymi ekstradycji przebywającego w Szwecji byłego redaktora naczelnego jednej z opozycyjnych gazet. Władze w Sztokholmie nie chcą jednak przystać na kolejne żądania Ankary po tym, jak wycofały się już ze wsparcia Kurdów w Syrii i cofnęły embargo na dostawy broni dla tureckiej armii.

Na podstawie: Friatider.se, SVT.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 13.01.2023 13:28

    Czyli chcą zrobić to co miało miejsce na Ukrainie. Tam też były bazy NATO oficjalnie nazywane bazami szkoleniowymi USA.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.