W Polsce powstanie elektrownia na glony

Opublikowano: 30.12.2008 | Kategorie: Ekologia i przyroda

Liczba wyświetleń: 2

Już za trzy lata we wschodniej Polsce ma powstać pierwsza na świecie elektrownia zasilana algami. Z alg produkowane są już biopaliwa ale elektrownia napędzana algami to całkowita nowość. Wyprodukowany w elektrowni prąd wystarczy dla 80-tysięcznego miasta. Jej moc wynosić ma 53 MW energii brutto, z czego 11 MW zużywane będzie na obsługę samego zakładu. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, w innych częściach kraju staną identyczne elektrownie.

Zebrane z plantacji algi będą trafiały do wirówek, które odcedzą z glonów wodę. Potem w specjalnym palniku plazmowym przejdą proces gazyfikacji. Wydzielony w trakcie spalania dwutlenek węgla będzie wyłapywany i z powrotem trafi do silosów z wodą jako pożywka dla alg. Dzięki temu wyprodukowany przez turbinę prąd nie będzie w ogóle wydzielał CO2 do atmosfery.

Porównanie elektrowni atomowej i trzydziestu elektrowni zasilanych algami (łącznie o takiej samej mocy):

Elektrownia atomowa:
moc: 1200 MW
koszt: ok. 8 mld euro
czas budowy: siedem lat (plany w Polsce: 2015-2022)
paliwo: konieczny import paliwa jądrowego, np. uranu
dystrybucja energii: ogromne straty powstają podczas jej transmisji; w jakimkolwiek miejscu nie powstanie elektrownia, potrzebne będzie przesyłanie energii na ogromne odległości
emisja gazów cieplarnianych: zerowa
wady: ciągle nierozwiązany problem składowania zużytego paliwa jądrowego

30 małych elektrowni z alg:
moc: 1260 MW
koszt: ok. 4,2 mld euro
czas budowy: trzy lata
paliwo: energia słoneczna, dwutlenek węgla, fosforany i azotany (np. ze ścieków)
dystrybucja energii: 30 elektrowni z alg może być równomiernie rozmieszczonych w całym kraju, dzięki czemu minimalizuje się straty energii podczas przesyłów
emisja gazów cieplarnianych: zerowa

Aby uzyskać taką samą moc z biopaliwa tradycyjnymi metodami, trzeba by zasiać 45 tys. hektarów rzepakiem. Plantacja z alg zajmie tylko pięć hektarów.

Opracowanie: TW Zielony
Źródło: Centrum Informacji Anarchistycznej

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Raptor
Gość
Raptor

Ciekawy pomysł, oby tak dalej. Ale mimo wszystko to nadal technologia wprost z epoki kamienia łupanego, oparta na spalaniu. Chociaż dużo lepsze i bardziej pomysłowe niż spalanie węgla, ropy, czy gazu ziemnego.

W każdym razie czekam na pierwsze elektrownie magnetyczne, orgonalne albo oparte o teorię próżni.

qwo
Gość
qwo

Mówiąc prościej Raptor “free energy ” :-)

smok_sielski
Gość
smok_sielski

A ja czekam az wreszcie dobierzemy sie do energii wytwarzanej przez pobliski reaktor termojadrowy zwany potocznie Sloncem :)

Raptor
Gość
Raptor

Nie jestem pewien czy to reaktor termojądrowy.

tia
Gość
tia

Dlaczego Państwo Polskie nie wspiera energii geotermalnej?

Polska geotermia to nasza przyszłość!

Radioakrywne odpady z eletrowni atomowej – lepsze są , czy co?

Tomek_krk
Gość
Tomek_krk

tia, bo wszystko co Rydzykowe co złe dla PO. Skoro Rydzyk sie wzial za geotermie to znaczy, że trzeba geotermie zablokować.

smok_sielski
Gość
smok_sielski

@Raptor: tak, Słońce to jest naturalny reaktor termojądrowy. Cyt. “Źródłem wytwarzania gigantycznych ilości ciepła z każdej gwiazdy wszechświata są przebiegające w niej reakcje fuzyjno – jądrowe, wśród których dominuje przemiana wodoru w hel. W Słońcu, jak w każdej innej gwieździe, ten proces przebiega w plazmie pod ogromnym ciśnieniem.”
Calosc: http://www.gigawat.net.pl/article/view/1029

Komzar
Gość
Komzar

Wspaniały pomysł taka elektrownia.
Spalanie powoduje emisję CO2 i najefektywniejszy sposób ponownego go rozbicia znają rośliny zielone :).
Właśnie takich technologi nam potrzeba!

piesek
Gość
piesek

no właśnie, że z tym słońcem to nie jest tak do końca pewne, tutaj gryzą się 2 teorie i jak zwykle w publikę wchodzi ta mniej
logiczna. Tekst, który przytoczyłeś to fizyka konserwatywna, więcej tutaj: http://video.google.pl/videoplay?docid=4709040975433652394 Tak naprawdę nic jeszcze o tym nie wiemy, a zdaje się że przybywa coraz więcej nowych fizyków i dowodów na to, że słońce nie działa tak jak się nam wydaje
A elektrownia algowa to SUPER pomysł, szkoda że o tym wcześniej nigdzie nie słyszałem.

Raptor
Gość
Raptor

“Źródłem wytwarzania gigantycznych ilości ciepła z każdej gwiazdy wszechświata są przebiegające w niej reakcje fuzyjno – jądrowe, wśród których dominuje przemiana wodoru w hel.”

To jest jedno z wielu możliwych wyjaśnień, obecnie oficjalnie przyjęte za właściwe, co jednak nie znaczy, że jest właściwe, bo nie mamy możliwości jego zweryfikowania (przynajmniej nie mamy oficjalnie). Słyszałem kilka innych teorii, również prawdopodobnych. Przy żadnej z nich nie będę się upierał, to samo tyczy się oficjalnej.