USA zapewniają, że Assange’owi będzie dobrze w więzieniu

Opublikowano: 28.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1435

Pierwszy dzień amerykańskiego odwołania od styczniowego wyroku brytyjskiego sądu, który odrzucił ekstradycję ze względu na zagrożenie życia dziennikarza, upłynął na zapewnieniach adwokata USA Jamesa Lewisa, że Assange będzie miał w Ameryce dobre warunki więzienne. Imperium chce go skazać na 175 lat izolacji za ujawnienie, że popełniało zbrodnie wojenne w Afganistanie i Iraku. Według obrońców dziennikarza, chodzi o niebezpieczny atak przeciw wolności słowa.

Adwokaci strony amerykańskiej przekonują sąd apelacyjny, że sędzia Vanessa Baraitser podjęłaby w styczniu inną decyzję, za ekstradycją, gdyby wiedziała, że Assange’owi będzie w amerykańskim więzieniu „bardzo dobrze”. Amerykanie obiecali, że nie będą stosować wobec niego żadnych „środków specjalnych” (tzn. nie będą torturować), że nie skierują go do „skalnego Alcatraz” (tj. do więzienia specjalnego ADX Florence w Kolorado), że będzie otoczony opieką lekarską…

Sąd niestety nie będzie rozpatrywał spraw spoza przedmiotu odwołania, choć dwa miesiące temu całe amerykańskie oskarżenie o „szpiegostwo” Assange’a powinno było się kompletnie zawalić. Główny islandzki świadek FBI i CIA przyznał publicznie, że kłamał na procesie. Dzisiaj, w drugi i ostatni dzień odwołania, amerykańscy prawnicy będą podważać wiarygodność jednego z biegłych, który świadczył na rzecz dziennikarza. Potem nastąpią miesiące, zanim sąd wyda wyrok; do tego czasu Assange będzie oczywiście siedział.

„Czy brytyjski wymiar sprawiedliwości pozwoli na ekstradycję do kraju, który chciał go zabić?” – pytała głośno pod budynkiem sądu Stella Moris, partnerka dziennikarza, matka jego dwójki dzieci. Jak ujawniły media, administracja amerykańska miała zamiar porwać i zabić Juliana Assange’a w 2017 r. Wielkim fanem tego pomysłu był Mike Pompeo, ówczesny szef CIA, później szef imperialnej dyplomacji. Dziennikarz pozostaje w izolacji już od ponad 9 lat.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.