Blinken odrzucił apel Australii o wycofanie zarzutów dla Assange’a

Opublikowano: 01.08.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1653

Sekretarz stanu Antony Blinken odrzucił w sobotę australijskie obawy dotyczące założyciela „WikiLeaks” i obywatela Australii Juliana Assange’a, któremu grozi do 175 lat więzienia w przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych i skazania za ujawnienie amerykańskich zbrodni wojennych.

Blinken przebywał w Australii wraz z sekretarzem obrony Lloydem Austinem, aby omówić wzmocnienie więzi wojskowych między Stanami Zjednoczonymi a Australią. Na konferencji prasowej australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong powiedziała, że Canberra jasno dała do zrozumienia Waszyngtonowi, że chce, aby USA wycofały się ze sprawy przeciwko Assange’owi. „Jasno wyraziliśmy nasze zdanie, że sprawa pana Assange’a ciągnie się zbyt długo i pragniemy, aby została zakończona. Powiedzieliśmy to publicznie i można się spodziewać, że odzwierciedla to również stanowisko, które wyrażamy prywatnie” – powiedziała Wong.

Blinken potwierdził, że kwestia ta była omawiana, ale odrzucił obawy Australii. Powiedział, że Australia musi uznać stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawie Assange’a, twierdząc, że domniemane działania założyciela „Wikileaks” grożą „bardzo poważną szkodą dla naszego bezpieczeństwa narodowego”. „Pan Assange został oskarżony o bardzo poważne przestępstwo w Stanach Zjednoczonych w związku z jego domniemaną rolą w jednym z największych przypadków ujawnienia informacji niejawnych w historii naszego kraju” – powiedział Blinken. „Mówię to tylko dlatego, że tak jak rozumiemy tutejsze odczucia, ważne jest, aby nasi przyjaciele rozumieli odczucia w Stanach Zjednoczonych”.

Assange został oskarżony na mocy ustawy o szpiegostwie przez Departament Sprawiedliwości USA w związku z opublikowanymi przez „WikiLeaks dokumentami”, które uzyskał od byłego szeregowca Bradleya Manninga (w więzieniu zmienił płeć i obecnie przyjął imię Chelsea). Assange uzyskał jednak materiały przy użyciu standardowych praktyk dziennikarskich i jeśli zostanie skazany w USA, będzie to poważny precedens dla wolności prasy.

Assange jest przetrzymywany w londyńskim więzieniu Belmarsh od kwietnia 2019 r., a niedawno złożył kolejną apelację od decyzji Wielkiej Brytanii o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. „Pan Assange złożył wniosek o wznowienie apelacji w Wielkiej Brytanii” – powiedziała Wong. „Rząd Australii nie jest stroną w tym postępowaniu sądowym i nie możemy w nie interweniować. Mimo to będziemy nadal oferować mu pomoc konsularną i przekazywać nasze oczekiwania dotyczące jego leczenia”.

Chociaż Wong twierdzi, że australijski rząd chce, aby sprawa przeciwko Assange’owi została zakończona, nie wpłynęło to na stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Australią. Po podpisaniu paktu wojskowego AUKUS, który ostatecznie pozwoli Canberze nabyć okręty podwodne z napędem jądrowym, oba państwa nadal zacieśniają współpracę wojskową.

Po dwóch dniach rozmów w Australii obie strony ogłosiły, że USA zwiększą swoją obecność wojskową w tym kraju, wysyłając więcej okrętów podwodnych, dodając regularne rotacje jednostek pływających armii amerykańskiej i współpracując przy wspólnej produkcji rakiet. Amerykańska ekspansja w Australii jest częścią gromadzenia sił zbrojnych w celu przygotowania się do przyszłej wojny z Chinami.

Autorstwo: Dave DeCampa
Źródło zagraniczne: AntiWar.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.